Vedci tvrdia, že tvor, ktorý nápadne pripomína skôr nosorožca než koňa, vyhynul pred 29 000 rokmi a nie už pred 350 000, ako sa doposiaľ myslelo. Všetko zmenil nález lebky v Kazachstane.
Vyhynuté stvorenie, ktoré sa niekedy zvykne označovať ako „Sibírsky jednorožec“, pobehoval po našej planéte omnoho dlhšie, než si vedci doposiaľ mysleli. Dokonca sa títo fešáci mohli prechádzať i popri našich ľudských predkoch. Najnovšia štúdia, publikovaná v American Journal of Applied Science, pomerne presvedčivo túto skutočnosť potvrdzuje.
Vedci verili, že Elasmotherium sibiricum vyhynul približne pred 350 000 rokmi. Objav lebky v Pavlodare, v jednom z kazachstanských regiónov, však zabezpečil dôkaz o tom, že v skutočnosti vyhynul „len“ pred 29 000 rokmi. Nanešťastie, napriek jeho výraznému rohu, pripomína Elasmotherium sibiricum skôr nosorožca, než mýtické zviera, za ktoré jednorožca považujeme. Elasmotherium sibiricum bol približne 2 metre vysoký a 5 metrov dlhý. Vážil približne 4 500 kilogramov, vďaka ktorým pripomínal skôr mamuta, než jednorožca.
Vedci momentálne skúmajú, ako je možné, že toto zaujímavé zviera mohlo prežiť tak dlho, najmä v situácii, keď jemu podobné jedince v tej dobe už dávno vymreli.
„Najpravdepodobnejšie je to, že juh západnej Sibíri (oblasť, kde našli spomínanú lebku) bol posledným útočiskom týchto zvierat.“ Vyjadril sa Andrej Špansky, paleontológ z Tomskej štátnej univerzity. No pripustil aj inú možnosť. Podľa neho si je možné celkom dobre predstaviť, že tieto jednorožce migrovali a istú dobu sa mohli zdržiavať i v týchto južnejších oblastiach.