OFF
ON
Boxed
Zbaľ sa a vypadni! Pôvabné Bielorusko toho ukrýva mnoho

Zbaľ sa a vypadni! Pôvabné Bielorusko toho ukrýva mnoho

Na dovolenku do Bieloruska? Možno sa pýtate, prečo? Prečo by ste mali vyraziť práve do krajiny brezových lesov a tisícich jazier? Pretože pôvab Bieloruska odhalíte iba tak, že uvidíte jeho krásy na vlastné oči. Ak cestujete za oddychom, odreagovaním sa a možnosťou načerpať novú energiu, bieloruská rovinka je rozhodne ideálnou voľbou.

Bielorusko je veľmi rovinatá krajina, kde by ste hory či lyžiarske strediská hľadali márne. Málokto by si pomyslel, že práve Bielorusko môže byť krajinou, ktorá v Európe svojim turistom ponúkne pohľad na nedotknutý kus prírody, rozľahlé pralesy, široké trávnaté pláne i dávku historického kultúrneho dedičstva. Bieloruská republika, ako znie jej oficiálny názov, má na svojom území viac ako 11 000 jazier a v mnohých lesoch sú močariská, ktoré sú bohatým zdrojom rašeliny. Krajina prosperuje predovšetkým v poľnohospodárskej výrobe (mäso, múka, mlieko), ale i strojárenskom priemysle.

Bielorusko pod lupou

Nížinatá krajina, akou je Bielorusko, je na cestovanie skutočne nenáročná. Dopravu vám nekomplikujú žiadne hory ani priesmyk. Najvyšším vrchom je Hara Dziaržynskaja, ktorá meria približne 345 m. n. m. Spomínané jazerá, ktoré sa na území Bieloruska nachádzajú, sú považované za najkrajšie a najčistejšie v Európe. Spomenúť treba aj bohatú históriu, ktorá sa ukotvila na hradoch, zámkoch a v stavbách ľudovej architektúry. Územie krajiny sa nachádza v miernom podnebnom pásme a v zime je toto územie pokryté bohatou nádielkou snehovej pokrývky.

Krajina má rozlohu 207 595 km2 a hlavným mestom je moderný Minsk. Celá krajina má približne 9,7 milióna obyvateľov. Úradnými jazykom je bieloruština a ruština, keďže krajina je bývalou súčasťou Sovietskeho zväzu (východného bloku). V krajine je prevaha pravoslávnych veriacich. Platidlom je bieloruský rubeľ.

Ak sa rozhodnete vycestovať, nezabudnite, že potrebujete platný cestovný pas, ak však neplánujete pobyt dlhší ako 5 dní, nepotrebujete turistické víza. Z hľadiska dopravy tu premáva denne niekoľko leteckých spoločností. Problémom nie je ani železničná doprava. V prípade, že sa rozhodnete na výlet autom, rátajte s náhradným kanistrom na palivo, pretože situácia s pohonnými hmotami je vždy veľmi nepredvídateľná. Pri cestovaní vás neprekvapí ani žiadny časový posun.

Z hľadiska bezpečnosti je o turistov postarané, hoci by ste mali vedieť, že ide o jednu z mála krajín na svete a jedinú v Európe, ktorá povoľuje trest smrti. Mnohými svetovými lídrami je Bielorusko považované za diktatúru. Tento prívlastok ma na svedomí aj prezident Alexandr Lukašenko, ktorý dlhodobo udržuje silné väzby s KĽDR a v minulosti podporoval aj líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího či irackého vodcu Sadáma Husajna. Aj napriek tomu je Bielorusko pre turistov bezpečné a nepochybne sa oplatí ho vidieť.

Hlavné mesto Minsk

Začať treba mestom, ktoré po príchod do krajiny určite nevynecháte. Minsk je unikátnym mestom, okrem toho, že je hlavnýmmesom, je takisto aj moderným a veľmi inovatívnym. Na rozdiel od ďalších väčších miest v Bielorusku. V Minsku žije približne 1,9 milióna obyvateľov. Okrem moderných kaviarní, kvalitných reštaurácií pocítie v Minsku aj mierny „prach“ socializmu. Na Víťaznom námestí objavíte socialistickú architektúru, akú už len málokde na svete (aj sochy Lenina, ktoré sú pozostatkom režimu). Navštíviť musíte aj Ulicu nezávislosti, ktorá je dlhá až 15 kilometrov.

Belovežský prales

Prales je v končinách Európskeho kontinentu neskutočne váženým územím. Les má viac ako 500 rokov a patrí k najstarším parkom v Európe. Belovežskému pralesu sa hovorí taktiež aj „zelená perla“. Je tu asi 900 druhov rastlín a prežíva tu až 26 druhov stromov. Okrem toho tu žije živočích, ktorý je v rámci európskeho živočíšstva prísne chránením a to je majestátny zubor lesný.

Národný park Naroč

Park Naroč je pomenovaný podľa krásneho jazera v tvare srdca. Okrem toho môžete v národnom parku absolvovať nádherné prechádzky po turistických chodníčkoch a uvidieť 42 ďalších jazier ľadovcového pôvodu. Samotné územie je bohaté na zdroje minerálnych vôd, ktoré však krajina vo veľkej miere nevyužíva.

Dávna história zo stredoveku

Nevynechajte mesto Brest, ktoré je samotné jedna veľká historická pevnosť. Práve pevnosť Berestie bola dôležitým obchodným uzlom už od 11. storočia. Brest ako jedno z najväčších miest v Bielorusku je veľmi frekventované a turistami vyhľadávané.

Kúsok histórie ale nájdete aj v hradnom komplexe Mir, ktorý sa nachádza neďaleko Brestu. Hradný komplex Mir je plný obranných vežičiek, z ktorých mnoho bolo postavených nanovo, pretože boli zničené, no ich baroková podoba je pre návštevníkov úchvatnou. Zo zámkov nevynechajte Nesviž, ktorý vlastnili desiatky bohatých panovníkov a na jeho luxusnom zariadení je to poznať. Bielorusko teda neukrýva iba nádhernú prírodu, ale i kúsok histórie.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..