Určite ste už čítali množstvo riadkov, odsekov, či strán o tom, ako a prečo sa sústrediť. V edícii článkov začínajúcich sa s § Vám dáme pár tipov, ako veci robiť, ako ich určite nerobiť plus pár príbehov, príkladov a citátov zo života slávnych, ktoré dokonale vystihujú filozofiu, ktorá sa Vám v živote môže hodiť. Poďme na samotné znenie.
V prvom rade si treba uvedomiť, že je potrebné aby sme našu silu a energiu zhromažďovali, udržovali a chránili pred rôznymi nepriaznivými vplyvmi. Je omnoho lepšie nájsť veľkú zlatú baňu, ktorú v prenesenom zmysle môžeme intenzívne dolovať do hĺbky, ako poletovať z jednej šachty do druhej a ťažiť extenzívne. Náročný príklad? Skúsime to ešte inak.. Nájdite si radšej jeden veľký koláč, ako sa neustále naháňať za omrvinkami.
Svet je momentálne vo veľkom zmätku, plný malých či väčších vojen, je sužovaný záujmami či už geopolitickými v širšom, alebo užšom zmysle slova. Každý deň je v správach niečo negatívne a to pozitívne sa pomaly, ale isto stráca. Aj ľudia, ktorí spravodajské relácie a celkovo televíziu obmedzili na minimum, sú neustále ovplyvňovaní sociálnymi sieťami, do ktorých podobné vplyvy preniknú či už chceme, alebo nie. Je preto dôležité sústrediť svoje sily a pozornosť na veci, ktoré majú pre nás význam. Všetky tieto konflikty, vplývajú na naše zmysly, či si to už uvedomujeme alebo nie, tieto vplyvy nás rozptyľujú. Ľudia hľadajú útočisko uzatváraním sa do seba, akýmsi vracaním sa do minulosti. Tento spôsob je jedným z riešení, avšak je to tá správna cesta?
Veľká osobnosť dejín (síce nižšieho vzrastu, ale o to väčšou gurážou – o tom možno niekedy nabudúce) Napoleon si uvedomoval, že ak chce deklasovať súpera, musí útočiť na jeho najslabšie miesta. Tam, kde protivník nie je sústredený. Cieľavedomosť, rozhodnosť a sústredenosť na splnenie úlohy je účinná zbraň proti menej sústredením, respektíve roztržitým.
,,Žiadny zákon nie je vyšší a jednoduchší než nutnosť sústreďovať svoje sily… skrátka základný princíp
znie: jednaj s maximálnou sústredenosťou.“ Carl von Clausewitz
Sila mysle, sústredenosť. Bol si toho vedomý aj Casanova (celým menom Giacomo Girolamo Casanova, 1725-1798). Casanova pripisoval svoj úspech v živote schopnosti sústrediť sa na jednu jedinú vec a nepoľaviť, až kým sa nepoddá. Zdroje uvádzajú, že dokonalým zvodcom sa stal práve preto, že sa dokázal úplne oddať žene, po ktorej túžil. Legenda hovorí o jeho uväznení vo väzení v Benátkach, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo ujsť. Zameral sa na jeden jediný cieľ – ujsť. Nevzdal sa ani vtedy, keď ho premiestnili do inej cely, pričom v tom čase už mal vyhĺbenú značnú únikovú cestu za slobodou. Vytrval a nakoniec sa mu podarilo utiecť. Ako neskôr sám napísal:
,,Vždy som veril, že pokiaľ si človek vezme do hlavy, že niečo dosiahne a zaoberá sa výhradne svojim
plánom, musí uspieť navzdory všetkým prekážkam…“
*Tip* : Vyvaruj sa triešteniu svojich síl a snaž sa ich neustále koncentrovať.
Aj moc sama o sebe existuje vo svojej koncentrovanej podobe. Keď sa pozrieme do malých či veľkých organizácií, všetky sú riadené malou skupinkou, ktorá ťahá za šnúrky. Často to nie sú tí, o ktorých si to myslíme, respektíve tí, ktorí majú funkciu. Napadla Vás podoba s niečím konkrétnym…?
Ak nie (neverím, že nie), nevadí. Jeden príklad tu pre Vás máme. Francúzsky duchovný, šľachtic a štátnik kardinál Richelieu (celým menom Armand Jean du Plessis de Richelieu, 1585-1642) si to plne uvedomoval. V čase vlády Ľudovíta XIII. si bol vedomý, že v tomto prípade ťahá za nitky nie Ľudovít, ale práve jeho matka. Aj jeho orientácia na správnu osobu ho katapultovala na politickú scénu Francúzska.
*Tip*: Dokonalosť vyniká kvalitou, nie kvantitou.