OFF
ON
Boxed
10 jednoduchých tipov na účinný boj so stresom

10 jednoduchých tipov na účinný boj so stresom

Či chceme alebo nie, stres je súčasťou nášho života. Pre niekoho sú stres a stresové situácie doslova každodennou rutinou. Pravidelný nátlak na vašu osobu ale môže spôsobiť, že stres prerastie až do úzkosti. Skúšky, práca, životná situácia, termíny a mnoho, mnoho ďalšieho. Stres nie je výhradne zlým, no treba vedieť ako s ním bsojovať a nenechať sa premôcť.

Všetci ich považujeme za tak trochu neželaných spoločníkov. Stres a úzkosť nie sú pre nás ničím vítaným, pretože vždy prichádzajú nevhod. Koniec koncov, práve stres nám často zväzuje ruky i ústa. My vám však predstavíme desať účinných spôsobov, ako efektívne zvládnuť boj so stresom. Najskôr len v skratke, čo to vlastne stres je.

Čo je to stres?

Definovať ho jednou či dvoma vetami je pomerne náročné, pretože stres môže mať rôzny spúšťač a čo pre jedného môže byť stresujúce, môže byť pre iného absolútna banalita. Ak by sme si však stres mali nejako štandardizovať, povedzme, že je to akási reakcia nášho organizmu – mozgu na isté zmeny, ktoré sú vyvolané mentálnymi alebo fyzickými reakciami. Pôvodcom, resp. spúšťačom stresu môže byť vec (činnosť), osoba či situácia. Čo teda robiť pre efektívny boj so stresom?

Cmúľanie palcov

Cmúľanie palcov? ako boj so stresom

|zdroj: giphy.com|

Detinské? Možno áno, no nie je to až taký nezmysel. Cmúľanie palca na rukách napomáha k zníženiu hladiny stresu. Ako to je možné? Obmedzíte prísun vzduchu do vašich pľúc a dýchať budete pomalšie a nosom. Počas stresových situácií je totiž zvykom, že sa zrýchľuje dýchanie a tep srdca. Ak ste teda pred náročnou skúškou či pracovným pohovorom, vyskúšajte to. Navyše, je to vtipné.

Upratujte

boj so stresom

|zdroj: giphy.com|

To je teda rada nad zlato. V skutočnosti, ak viete, že vás dlhodobo niečo stresuje, podstatné je, aby ste na danú aktivitu, ktorá vás čaká alebo udalosť, ktorá sa už udiala – nemysleli. Umývanie riadu preukázateľne znižuje hladinu stresu. Samozrejme, reč je o ručnom umývaní, nie o umývačke riadu. Rovnako však môže pomôcť aj vysávanie alebo umývanie podlahy.

Masáž uší

masáž uší

|zdroj: giphy.com|

Poznáte to? Rozprávate sa s niekým a on si chytá nos, občas zalomí rukami alebo sa chytá za ucho. Nuž, tak vedzte, že masáž ucha je v skutku účinnou antistresovou metódou. Štúdie amerických vedcov dokázali, že stimuláciou nervových zakončení na uchu sa hladina stresu znižuje.

Zacvičte si

boj so stresom a cvičenie

|zdroj: giphy.com|

Overený spôsob pre účinný boj so stresom a úzkosťou. Pravidelným cvičením nielenže pomáhate vášmu telu, ale takisto vašej mysli. Ak si teraz hovoríte, že sú to len prázdne reči, vedzte, že z dlhodobého hľadiska cvičenie prispieva k znižovaniu stresových hormónov ako je kortizol. Potvrdili to i rôzne výskumy. Ľudia, ktorí cvičia sú spokojnejší.

Žuvačka

žuvačka ako klasika pri boji so stresom

|zdroj: giphy.com|

Žuvanie žuvačky blokuje stres. Opäť raz vedecké závery došli k tomu, že žuvanie žuvačky je veľmi efektívne a pri náročných stresových situáciách prítomnosť žuvačky v ústach upokojuje. Omnoho lepšie a predovšetkým účinnejšie ako cigareta, ktorá so znižovaním stresu nemá nič spoločné.

„Falošný“ smiech

smiech a boj so stresom

|zdroj: giphy.com|

Neberte to doslova, smiech nemusí byť nutne falošný. Pozrite si vtipné videá, stretnite sa s kamarátom/kamarátkou, ktorý vás zaručene pobaví alebo sa jednoducho skúste smiať nasilu. Možno si tak natrénujete rolu Jokera a ktovie…Každopádne, smiech lieči.

Starajte sa o rastliny

starostlivosť o kvety?

|zdroj: giphy.com|

Rastlina nie je len obyčajnou dekoráciou. Možno ste sa doteraz niekomu smiali, že objíma stromy. Avšak, prítomnosť rastlín vo vašej blízkosti, napríklad v kancelárii, môže pozitívne vplývať v prípade vzniku stresových situácií. Nie rastlina sama, ale aj starostlivosť o ňu vám môže výrazne napomôcť. Boj so stresom môže zmariť len ak sa o ňu dobre nepostaráte.

Vyplačte sa

Plač je účinný

|zdroj: giphy.com|

Ak inak nedáte…Plač je prirodzenou ľudskou emóciou a nie je prejavom slabosti. Vyplakanie sa môže výrazne pomôcť k redukcii stresu. Netreba však prepadnúť panike, práve naopak. Po slzách sa treba vzchopiť a ísť s hlavou hore, nie upadnúť do agónie.

Prechádzka

boj so stresom

|zdroj: giphy.com|

Príliš prvoplánové? Možno, ale vedzte, že v niektorých prípadoch je prechádzka v prírode v skutku nápomocným spôsobom boja proti stresu. Boj proti stresu totiž začína v hlave a na dobrej prechádzke, mieste, kde je pokoj, môžete množstvo stresu dostať z hlavy von.

Disciplína

boj so stresom

|zdroj: giphy.com|

Určenie si priorít, organizovanie povinností v spojení s prácou či školou, rozdelenie času a disciplína. Toto všetko súvisí s tým, že presne viete, ako k daným veciam pristupovať. Dôležité je však aj to, aby ste dokázali nachvíľu myšlienky odstaviť bokom a venovať sa skutočne prioritám, ktoré si v živote vážite najviac.

Titulná foto: unsplash.com/Matthew Henry

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..