OFF
ON
Boxed
10 tipov, ako prekonať strach z lietania

10 tipov, ako prekonať strach z lietania

Leto – obdobie, kedy je vo vzduchu aj vďaka charterovým letom najviac lietadiel za rok. To znamená, že je to obdobie, kedy lietadlá najviac vzlietajú, ale aj pristávajú. Mnoho ľudí sa musí prekonať, aby vôbec nastúpilo do lietadla. Potužujú sa alkoholom, nahovárajú si rôzne veci či v krajných prípadoch navštevujú psychológa.

Aviofóbia – pocit strachu, úzkosti alebo paniky z lietania

Pripravili sme si pre Vás pár tipov, ako sa vyhnúť strachu z lietania, ako prekonať samého seba a nastúpiť na palubu lietadla a pohodlne odletieť na vysnívanú dovolenku.

  1. Americkí vedci zistili…

Predtým ako vstúpite na palubu, venujte čas štúdiu o letectve a leteckej doprave. Zistite si fakty. Myslieť si, že pri lietaní je Váš osud iba v rukách pilota je naivné. Jednotlivé možné scenáre leteckých situácií majú riešenia. Nevedomosť vo Vás môže vzbudiť strach. Pár minút štúdia Vám rozhodne neuškodí a môže strach (aspoň čiastočne) prekonať.

  1. Štatistiku neoklameš

Zrejme nebudem prvý, ktorý Vám bude pripomínať, že letecká preprava patrí medzi tie najbezpečnejšie spôsoby dopravy na svete (Pýtate sa, čo je bezpečnejšie? Bezpečnejšia je napríklad preprava osôb výťahmi). Cestovať lietadlom je asi 25-tisíc krát bezpečnejšie ako cestovať autom. Pravdepodobnosť, že zomriete pri leteckom nešťastí je asi 1 ku 11 miliónom.

  1. Zoznámenie s posádkou

V prípade, že nastúpite do lietadla medzi prvými, pravdepodobne sa Vám naskytne možnosť zoznámiť sa s pilotmi a palubným personálom. Budete sa cítiť istejšie a k prihovárajúcemu sa hlasu z reproduktorov budete vedieť priradiť aj tváre.

  1. Výber miesta

V prípade, že nemáte v lietadle pridelené konkrétne sedadlo a bojíte sa turbulencií, sadnite si do prednej časti lietadla. Pri okne alebo v uličke? Dobrá otázka. Záleží to od človeka k človeku. Niektorých pohľad z okna upokojí, iných ešte viac rozhádže.

  1. Odreagujte sa

Nenechávajte nič na náhodu. Vezmite si na palubu niečo, čo Vás odreaguje. Kniha, ktorú dobre poznáte môže byť tým pravým orechovým. Nožík či nožnice baliť do príručnej batožiny určite neodporúčame… 😀

  1. Vhodná strava

Neodporúčame piť veľa kávy – spôsobuje úzkosť. Alkohol tiež nie je najšťastnejším riešením. Čo odporúčame je strava, ktorá Vás upokojí. Napríklad teplá polievka, med, čokoláda či ovocie.

  1. Dýchať, dýchať, dýchať!

Dýchanie je vo všeobecnosti ideálnym prostriedkom na upokojenie sa. Vdychujte nosom, vydychujte ústami. Dýchanie si nacvičte vopred. V dnešnej modernej dobe už existujú jednoduché mobilné aplikácie, ktoré Vám s dýchaním pomôžu.

  1. Turbulencie

Jeden z najväčších strašiakov pre ľudí na palube sú turbulencie. Turbulencií sa netreba báť, sú súčasťou lietania podobne ako jazda autom po výmoľoch po rozbitých slovenských cestách.

  1. Spánok

Najrýchlejšie beží čas, keď spíme. Pri možnosti voľby letu si vyberte nočný let a snažte sa zaspať. Do slúchadiel si pustite upokojujúcu hudbu a pokojne zaspite. V prípade, že to bude potrebné, Vás letuška či steward určite prebudí.

  1. Pomoc odborníka

Ak si človek so svojím strachom nevie dať rady, nie je hanbou vyhľadať pomoc odborníka. Na internete sa nachádza množstvo kurzov, ktoré viete pred letom absolvovať s odbornou pomocou, ktorá Váš strach minimálne zmenší.

Pred odletom si doprajte výdatný spánok. Pri vstupe do lietadla sa odporúča nadviazať očný kontakt s pilotom a palubným personálom. Rovnako sa odporúča po usadení zatvoriť oči a predstavovať si niečo príjemné. Pre rizikové skupiny ľudí na trhu existujú rôzne lieky, ktoré treba samozrejme vopred prekonzultovať so svojim lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..