Krajiny centrálnej Ázie sú pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Uzbekistan, Tadžikistan, Turkménsko alebo Kirgizsko? Krajiny, ktoré sú mnohými považované za zaostalé, nezaujímavé a niektorí veria, že ide o krajiny vo vojnovom stave. Nie je to tak. Takéto predsudky netreba brať vážne. Kyrgyzstan je krajinou, ktorá ponúkne nezabudnuteľné dobrodružstvo.
Väčšina turistov odporúča vychutnať si túto krajinu „pešibusom“ a s ruksakom na chrbte. Dôvod je zrejmý. Kirgizsko je doslova jeden obrovský prírodný park plný nádherných pastvín, údolí, ľadovcových jazier… Väčšina územia je vo výške viac ako 1000 metrov nad morom, takže aj krásnych pohorí. Gigantické hory sú pre turistov obrovským lákadlom, hoci lyžiarskych stredísk tu veľa nenájdete.
Predovšetkým cez leto sú hory pre Európanov, ale aj amerických turistov veľmi pútavé. Majestátne pohorie Ťanšan (Nebeské hory, pozn. red.), ktoré je dlhé viac ako 2 500 kilometrov sa rozprestiera na hraniciach Kirgizska a Číny. Najvyšším vrchom je Džengiš Čokusu (rus. Pik Pobedy, pozn. red.) známy aj ako Štít víťazstva, ktorý je vysoký 7 439 m n. m. Táto gigantická horská hrádza je tvorená aj sústavou horských ľadovcov.
Prečítajte si aj: Chopok, legenda Nízkych Tatier, ktorá ukrýva podstatu energie
Hory však ani z ďaleka nie sú jedinou atrakciou, ktorú Kirgizsko turistom ponúka. Vychutnať si Kirgizsko v turistickom duchu znamená vidieť to najkrajšie divadlo nedotknutej prírody.
Základné informácie
Oficiálny názov: Kirgizsko, Kirgizská republika (Kyrgyzstan)
Hlavné mesto: Biškek
Rozloha: 199 951 km2
Počet obyvateľov: 5 362 800 (2009)
Úradný jazyk: kirgizština, ruština
Mena: Kirgizský som (1 EUR = 76, 94 KGS → 11.10.2019)
Časové pásmo: + 4 hod
- SR v krajine nemá vlastné veľvyslanectvo
- SR má s Kirgizskom bezvízový režim pri pobyte do 60 dní
- Priamy let do Biškeku možno realizovať z Moskvy.
Typické vlastnosti Kirgizska
V Kirgizsku sa najlepšie dohovoríte ruštinou, keďže je to druhý úradný jazyk hneď po kirgizštine. Krajinu z 90-tich percent pokrývajú pohoria. Hlavné mesto Biškek má okolo 900-tisíc obyvateľov. Ľudia v tejto krajine sú veľmi bezprostrední a jednoduchí. Mnohí žijú tradičným – generačným spôsobom. Dôkazom toho je fakt, že dievčatá sa bežne vydávajú vo veku 18 – 20 rokov. V kirgizských rodinách sú bežné tri deti a viac. Svadba trvá podľa tradícií tri dni.
Pôvodní obyvatelia sú kočovným národom. Pastieri oviec, krotitelia koní, chovatelia jakov a putovný život v jurte je pre nich dodnes prirodzený. Rodiny sa presúvajú na konských povozoch cez celé údolia k novým pastvinám. Neraz prekonávajú s celým stádom oviec, jakov či koní vysokohorské lúky. Život v tradičnej jurte je niečo, čo sa ťažko opisuje, pretože povaha ľudí a ich vnímanie je nastavené úplne inak.
Teplý čaj, domáci jogurt a kumys
Toto sú pokrmy a nápoje, s ktorými sa pri putovaní krajinou s miestnymi obyvateľmi budete stretávať denne. Domáci čerstvý jogurt a smotana, lepjošky (chlebové placky) a k tomu teplý bylinný čaj.
Prečítajte si aj: Tristan da Cunha – Najodľahlejší kút Zeme
A čo je to ten kumys? Kobylie mlieko. Áno, znie to čudne, ale je to tak. Nadojené čerstvé kobylie mlieko je sladšie a hustejšie, ako kravské. Často ním prikrmujú aj dojčatá. Kumys je potrebné po nadojení miešať v nádobe a následne nechať odležať do rána. Mierne kyselkavé sa následne môže piť. Kobyla sa dojí aj 5-krát denne a vždy sa čerstvé mlieko dolieva do kumysu a následne premiešava. Spolu s trochou chleba máte naozaj sýty pokrm.
Do lona očarujúcej prírody
Jazdu na koni s pastiermi si určite budete užívať, rovnako tak sa môžete po prašných cestách presúvať autami, ktoré už majú, čo to za sebou. UAZ či Volga sú azda to najlepšie, na čo v krajine natrafíte. S výnimkou Biškeku, tam sa už objavia aj nejaké tie nemecké stroje. Najlepšie však urobíte, ak sa vyberiete na rozľahlé pláne so stanom a spacím vakom po svojich. Rozhodne sa oplatí zaplatiť si sprievodcu. Ak by ste si trúfli sami, dopredu si poriadne naplánujte trasu. Hory dokážu byť nepredvídateľné.
Pohorie Ťanšan alebo Pamír na hranici s Tadžikistanom, nie sú žiadne „kopčeky“. Pomerne dostupným je 7 134 m n. m. vrch Pik Lenina (Lenin Čokosu pozn. red.). Žiadny rekreačný výstup to nie je, preto slovíčko pomerne. Trip na samý vrchol nie je lacnou záležitosťou. Trekové balíčky pre horolezcov sa začínajú na sume 2 000 eur.
Vynechať by ste nemali ani mesto Oš, ktoré je druhé najväčšie v Kirgizsku. Hory v tejto oblasti sú podobné tým našim. Rozsiahle lúky a polia so slnečnicami alebo obilím sú dôkazom, že poľnohospodárstvo je tým, čo miestnych živí. Rovnako tak sú Kirgizi významným vývozcom bavlny.
Kirgizsko je krajinou, kde ešte natrafíte na klasické reklamy s červenými hviezdami, kde asfalt strieda štrk a prach alebo, kde si za niekoľko stovák eur môžete kúpiť koňa. Ochutnáte kumys, domáci jogurt, kefír a vodku budete piť s kryštálovým cukrom a citrónom.
K cudzincom sú ľudia pohostinní a dôverčiví. Dôkazom toho je možnosť cestovať stopom, stačí ak nejakým tým somom (miestna mena, pozn. red.) prispejete na benzín/naftu a môžete sa zviezť. Toto je len malá ochutnávka toho, čo Kirgizská republika ponúka. Nie nadarmo sa však o Kirgizsku hovorí ako o Švajčiarsku centrálnej Ázie.
Foto: pixabay.com