OFF
ON
Boxed
Tristan da Cunha – Najodľahlejší kút Zeme

Tristan da Cunha – Najodľahlejší kút Zeme

Rozmýšľali ste už niekedy o tom, aké by to bolo žiť na opustenom ostrove? Najbližšia civilizácia tisícky kilometrov od vás a široko-ďaleko iba oceán? Žiť na takom mieste, to je ako námet na „Robinzonádu“. Obyvatelia súostrovia Tristan da Cunha však tento život skutočne žijú deň čo deň.

Medzi Južnou Amerikou a africkým kontinentom je situované najosamelejšie obývané súostrovie na svete. Nachádza sa 2 816 km od brehu Afriky a 3 360 km od pláží Južnej Ameriky. Najbližší ostrov Svätej Heleny je vzdialený 2 173 km. Jednoducho, nech sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, ďalšia civilizácia je v nedohľadne.

Ostrovy v roku 1506 objavil portugalský moreplavec Tristao da Cunha. Sú dielom vulkanickej činnosti. Na ostrove v 19. storočí vznikla obchodná stanica pre rybárov a lovcov veľrýb. Neskôr však táto stanica zanikla a ľudia sa z ostrova vytratili. V roku 1816 ostrov osídlili Briti. Dôvodom bolo zamedzenie Napoleonovi dostať sa na tento ostrov, keďže vtedy sa francúzsky panovník nachádzal na ostrove Svätej Heleny. Ostrov sa v tomto období rozrastal.

Izolácia obyvateľom nerobila problém. Komplikácie spôsobila americká občianska vojna, ktorá obmedzila prísun surovín na ostrov a bolo obdobie, keď na ostrove žilo 20 ľudí. V roku 1867 sa začalo na ostrove pestovať a ľudia si vedeli základné suroviny dopestovať. Vo svete sa začala prvá svetová vojna a obyvatelia sa o tomto konflikte dozvedeli až v roku 1919, keď sa uzavrel mier. Počas rokov 1914 až 1919 na ostrov nepriplávala ani jedna jediná loď.

Všetok komfort a pokoj ostrova si dnes užíva približne 267 obyvateľov. Suroviny z pevniny prichádzajú v mesačných intervaloch a všetko sa dá na ostrov dopraviť iba loďou. Žiadne lietadlá, vrtuľníky ani autá. Ľudia sú na ostrove spokojní a vôbec im neprekáža, že sú odrezaní od okolitého sveta. Niektorí návštevníci hovoria o ostrovoch Tristan da Cunha, že po príchode sa cítia akoby mimo našej planéty.

Jedinou hrozbou je vulkán, ktorý sa na ostrovoch nachádza. Naposledy bol aktívny začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Vtedy boli všetci obyvatelia evakuovaní. Aktuálne sa však predpokladá, že vulkán nebude aktívny ešte niekoľko stoviek rokov.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..