Prvá práca a prvý stabilný príjem v prípade mladých ľudí znamenajú jeden z veľkých krokov do života. Zároveň však prvá práca znamená, že mladý človek by si mal začať osvojovať isté návyky, ktoré sa týkajú finančného plánovania. Problémom je, že mladí ľudia často vnímajú prvé peniaze, ako možnosť utrácať a nedržia sa na uzde. Ako zvládnuť prvé kroky na ceste k finančnej istote?
Možno ste si to ako mladí ani neuvedomovali a mladí si to neuvedomujú ani dnes, no byť mladým a začať zarábať svoje prvé skutočné peniaze je najlepšia východisková pozícia. Netreba po prvej výplate myslieť spôsobom, ako peniaze utratím, ale ako s nimi naložím. Tu je niekoľko praktických rád do budúcna.
Rozmýšľajte, plánujte
Finančný odborník vám povie, že je dobré a niekto povie, že aj potrebné, nechať si vypracovať finančný plán. Verte však, že toto nie je slovník, ktorý na mladého človeka bude platiť. Áno finančný plán rieši komplexne nakladanie s vašimi financiami – zabezpečenie seba, bývanie, sporenie a investovanie do dôchodku.
Prečítajte si aj: Ako si vybrať investíciu? Rady, ktoré oceníte
Dnes je však doba internetu a mladý človek, ktorému záleží na spravovaní svojich financií si rýchlo uvedomí, ktorými smermi bude svoj finančný tok odkláňať. A mnoho základných informácií nájde aj na internete. Ak by sme mali hovoriť o radách odborníka, v prvom kroku plánovania spomenieme životné poistenie. Uzatvoriť ho by malo byť želanou podmienkou.
Sporiť, sporiť a nebáť sa investovať
Sporivosť vôbec nie je jednoduchá vlastnosť. Zvlášť nie u mladých ľudí. Vidina mať niečo, čo som si bez peňazí nemohol dovoliť je naozaj silná. Ak ako mladí ešte bývate u rodičov, nemáte žiadne záväzné – fixné výdavky, pravdepodobne.
Dôležité je zo sporenia urobiť akúsi rutinu. Povedzme, fixne odkladať čiastku napríklad na sporiaci účet a vytvárať si tam krátkodobú rezervu. Dobrý tréning pre okamihy, kedy budete povedzme v budúcnosti platiť nájom alebo splácať auto na lízing. Následne však s finančnou rezervou môžete nakladať tak, že istú časť z nej investujete. Ak však teraz čakáte, že sa dozviete, kde je najlepšie investovať bez rizika s istotou výnosu, nikto takú múdrosť ešte nevymyslel. Pamätajte však na to, že sporením si peniaze nezarobíte. Investovať sa snažte vždy s rozvahou.
Prečítajte si aj: Efektívne sporenie: Ako si ho vybrať?
Mladí musia myslieť na starobu
Je to tak. Už od prvého zamestnania by ste mali myslieť na to, že raz starí budete. Samozrejme, niekto môže namietať, že bude peniaze odkladať a staroby sa dožiť vôbec nemusí. Lenže toto nie je pádny dôvod na to, aby človek na starobu nemyslel.
Ak pracujete z vášho príjmu sa strhávajú odvody – daň z príjmu, Sociálna poisťovňa či zdravotné poistenie. No a potom je tu strašiak menom druhý pilier. Vstup do druhého piliera je možný do 35 roku života. Čím skôr však doňho vstúpite, tým lepšie. Je potrebné si však vybrať správcu a fond, do ktorého vaše peniaze budú prúdiť. A ak sa obávate, že okrem odvodov vám z hrubej mzdy bude ubúdať ešte aj suma do druhého piliera, nebojte sa. 5 percent z tejto mzdy nepôjde do Sociálnej poisťovne, ale do vami vybraných dôchodkových fondov.
Prečítajte si aj: Pracovný pohovor: 7 vecí, ktoré NErobiť
Bývanie
Pod strechou rodičov to nejde donekonečna. Mnoho mladých dokáže míňať peniaze na zbytočnosti a keby to všetko zrátajú behom 10 rokov, by si mohli dovoliť nejaký ten jednoizbový byt. Keď však tieto peniaze utrácate, byt si nekúpite a zároveň aj šanca získať úver je nižšia.
Mladým ľudom sa hypotéka nie vždy pozdáva ako správna voľba. To čo sa od politikov nedozviete je fakt, že Ministerstvo financií SR zrušilo v roku 2018 podporu pre mladých, ktorou sa úroveň úroku znižovala na nulu. Bez toho, aby ste si niečo našetrili je otázka bývania veľmi náročná a v mnohých prípadoch nemožná. Prvé peniaze a nakladanie s nimi je teda aj z toho pohľadu podstatné.