Investovať na finančnom trhu je stále niečo, z čoho majú mnohí Slováci strach. Predovšetkým preto, že najdôležitejším pojmom – slovom v oblasti investovania je riziko. Platí pravidlo, že čím je možný výnos vyšší, tým je vyššie aj riziko, a teda strata finančných prostriedkov je pravdepodobnejšia. Druhým faktorom je finančná negramotnosť. Ako správne postupovať pri výbere investície?
Čo to investovanie je?
V ľudskej reči ide o vklad peňažných prostriedkov, ktorými ako investor (vy) disponujete do rôznych finančných mechanizmov (fondy, dlhopisy…), ktoré sú na finančnom trhu k dispozícii s cieľom, aby ste svoju investíciu zhodnotili (zarobili). Zarobiť môžete na rozdiele ceny, ktorý vznikne pri nákupe a následnom predaji, prilepšiť si môžete aj na úroku alebo dividende, ktoré sú vám vyplácané za to, že ste majiteľom investície alebo sa na investícii podieľate. Ako si vybrať investíciu?
Čo spomínané riziko?
Ako je známe, každá investícia, väčšia – menšia so sebou prináša isté riziko. To, že pri vidine vyššieho výnosu je riziko väčšie, je pravda. Môžete prísť o časť peňazí, ale aj o všetko. Väčšia strata, prirodzene, mrzí (bolí) viac. Skôr ako sa začnete báť o svoje peniaze, uvedomte si toto.
Ak si beriete hypotéku na dom, aké je riziko? Myslíte, že je o niečo menšie ako pri rozumnej investícii? Omyl, riziko je rovnaké alebo aj väčšie, ibaže ho tak citlivo nevnímate, pretože peniaze dostávate a nie investujete. Avšak, na hypotéke zaručene nezarobíte ani cent.
Ak rozmýšľate o tom ako si vybrať investíciu, dôležité je urobiť si prieskum trhu alebo tzv. portfólio. Ako čiastočne znížiť investičné riziko? Princíp spočíva v tom, že neinvestujete iba do jedného napríklad dlhopisového fondu, ale zainvestujete aj do akciových či peňažných fondov. Logicky teda svoj kapitál rozdelíte. Z dlhodobého hľadiska tak môžete vaše riziko aspoň čiastočne minimalizovať. Ak jeden mechanizmus padne, druhý ho podrží.
A teraz sa pýtate, ako si urobiť prieskum? Nie je to jednoduché, tvorba portfólia (Kde nakúpiť? Kde predať? Kedy je správny čas?) je pomerne náročná. Veľkí investori na to majú analytikov, profesionálov, celý tím a špeciálne programy. Pre bežného investora je „istotou“ z hľadiska portfólia investovať peniaze na nákup viacerých podielových listov a podielových fondov. Ide o fondy, ktoré sú dostupné v bankách či u investičných spoločností s cennými papiermi. Spomeniem aj fondy peňažného trhu, ktoré vydáva aj štát, centrálna banka alebo komerčná banka. Ide o pomerne veľmi bezpečnú formu investovania.
Investovať rozumne je to, čo chcete, chcete aby vaše peňažné prostriedky zarobili, čo možno najviac. To si však vyžaduje isté štúdium a váš čas. Musíte vedieť, aký máte kapitál, čo je cieľom investície a určiť si musíte aj časový horizont, resp. obdobie počas, ktorého chcete peniaze investovať. Pozor treba dávať na podozrivo výhodne druhy investícií! Nemusíte sa hanbiť poradiť sa s investičným poradcom (nie samozvaným), ktorý zanalyzuje vašu situáciu a predostrie vám, aké sú možnosti. Aj to vám môže pomôcť zodpovedať otázku, ako si vybrať investíciu.
POZOR!
- Nepodpisujete nič bez toho, aby ste mali čas na rozmyslenie. Nepodpisujete nič, čomu by ste nerozumeli.
- Mnohí obchodníci si účtujú poplatky. Vždy sa informujte na poplatky, ktoré súvisia s vašou investíciou a prípadným výnosom.
- Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma. Spýtať sa môžete na dĺžku investovania, minimálnu investíciu, predpokladaný výnos, stabilita finančného mechanizmu, história výnosov a rizík…
- Nerozhodujte sa na kolene. Ak máte indície na dobrú investíciu, porovnajte si ju. Porovnajte poplatky, možné výnosy a riziká. Rozhodnutia v okamihu sú skôr pre veľkých hráčov.