OFF
ON
Boxed
Denník motivácie: Čestný človek

Denník motivácie: Čestný človek

Otázka, ktorú si kládli generácie pred nami a pred nimi aj tie ďalšie: „Má ešte čestnosť miesto v dnešnom svete?“ Čestnosť sa dnes stáva cudzím slovom. Podobne, ako sa nimi stávajú lojálnosť či morálka, láskavosť či poctivosť. Pritom sú to všetko hodnoty, ktoré formujú našu osobnosť a naše hodnotové postoje. Existujú v dnešnom svete ešte čestní ľudia? Považujte sa za čestného človeka? Čo to čestnosť je? Čo znamená byť čestným?

Pri úvahách nad tým, ako asi čestný človek „vyzerá“, som natrafil na citát, ktorý má možno, čo to spoločného s duchovnom, no v zásade vystihuje to, čo čestnosť v dnešnom svete znamená.

„Veľmi často sa uspokojujeme túžbou byť anjelmi v nebi a pritom zabúdame byť čestnými ľuďmi na zemi.“

(František Saleský)

Ak sa spýtate ľudí, či si myslia, že čestnosť, ale aj morálka, poctivosť alebo lojálnosť v dnešnom svete existujú, odpoveď zvyčajne býva veľmi strohá. Aj to je dôkaz toho, že jej je málo, že čestnosť a jej pravý význam ani nepoznáme a za čestných často považujeme ľudí, ktorí od nich majú v skutočnosti na míle ďaleko.

Prečítajte si aj: Denník motivácie: Toxický priateľ nie je priateľom

Pravda je taká, že čestní ľudia existujú, ale vo veľmi malom množstve. Dnešný svet sa zmenil na naháňačku za egom. Každý chce byť „big bossom“ aj za cenu toho, že ako človek zabúda na skutočné hodnoty. V dnešnom svete sa to nenosí, či sa nám to páči alebo nie, čestný človek nie je trendom.

Definícia čestnosti

Ako chápať čestnosť? Aký je čestný človek? Predovšetkým, treba ju vnímať ako veľmi dôležitú ľudskú vlastnosť. Ak je niekto čestný, má jasne stanovené hranice morálky, teda isté morálne zásady, ktorými sa riadi. Nie je to jedna exaktná poučka, ktorá definuje pojem čestnosť, pretože sa môže prejavovať rôzne a v rôznych životných okamihoch.

Čestnosť je morálny kompas, pretože za pomoci neho viete nasledovať svoje vnútorné hodnoty, viete počúvať svoju hlavu i srdce. Myšlienky sa prejavujú v činoch a hovoríte a robíte to, čo reflektuje vaše vnútorné ja. Čestnosť sa nedá objaviť ani kúpiť v obchode. Je v nás zakorenená a treba ju pestovať. Čestný človek nemusí byť úspešný, vzdelaný, bohatý alebo mať vysoký spoločenský status. Toto čestnosť necharakterizuje.

Čestnosť človeku dodáva sebadôveru, energiu a odhodlanosť napredovať. Pretože každé vaše rozhodnutie je sprevádzané vyrovnanosťou a úprimnosťou voči sebe samému.

Čestný človek

Okrem vyššie spomenutého, človek čestný, môže mať viacero vlastností, podľa ktorých ho možno spoznáte. Hovorí sa však, že čestného spozná iba čestný. Ak sa nájdete v niektorých spomenutých hodnotách či vlastnostiach, možno si môžete povedať, že semienko čestnosti v sebe predsa máte. Pamätajte však, že človek čestný to o sebe nikdy neprehlasuje. Tak s pokorou. Protikladom je nečestný, ktorý sa čestnosťou chváli. Akí ešte čestní ľudia sú?

Čestný človek, úctivý, ktorý si váži iných a dokáže ďakovať aj za to málo, čo preňho iní urobia. Vnímame ho ako niekoho, koho názor rešpektujeme, kto je sám sebou a je autentický. Neskrýva sa za niečo alebo za niekoho a netvári sa dôležito, nepretvaruje sa, neklame a nepodvádza.

Prečítajte si aj: Denník motivácie: Definícia šťastia alebo…

Nesnaží sa hľadať negatívne a naopak, všíma si na ľuďoch to dobré. Dokáže byť empatickým a vnímať situáciu iných ľudí. Nie je naivným, ale dokáže svojim blízkym poskytnúť dôveru a podporu. Dokáže počúvať a poradiť. Zároveň vie, kde sú hranice láskavosti a dáva toľko, koľko si iní zaslúžia.

Dnešný svet

Ako tak premýšľam, byť v dnešnom svete čestným človekom…Je to možné? Áno je, definitívne – je to možné. No možno nie neustále. V dnešnom svete sa každý z nás (väčšina) riadi určitými pravidlami, ktoré považuje za správne, avšak, pravidlá a celkový pohľad na svet je individuálny parameter a preto je najdôležitejšie, ako si svojimi činmi čestnosť budujete. Veď predsa, čo nie je zakázané, je povolené.

Často nás dnes učia, že dnes nie sú šťastní tí, ktorí sú čestní, poctiví, pracujúci a lojálni. Automaticky sú úspešní klamári, podvodníci a zlodeji, že iba tí sa prebijú a budú na čele. Toto je dnešná doba, ktorá v nás formuje to, že klamať rodičom, učiteľom a lekárom je lepšie a tu naberáme tú hodnotu, ktorá zabraňuje tomu semienku čestnosti rásť. Alebo to tak bolo vždy?

Podstatou čestnosti je však jedno jediné. Dostať z človeka to najlepšie, to dobro, ktoré v sebe má každý z nás.

foto: pixabay.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..