Máme tu nový mesiac a s ním aj nový volebný prieskum. Tentokrát agentúra AKO v dňoch 3.10 až 8.10.2018 zisťovala, ako by skončili voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, ak by sa konali na začiatku októbra. Výsledok mnohých prekvapí. Oproti septembrovému prieskumu si výrazne polepšila predovšetkým strana Mariána Kotlebu – ĽSNS. Volilo by ju o 2,1% viac voličov. Percentuálne lepšie by obstál aj vládny SMER-SD.
Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom októbra, podľa prieskumu agentúry AKO, by vyhrala strana Róberta Fica SMER-SD. Podľa verejného prieskumu opýtaných by získala 22,2% hlasov. Ako druhá by skončila opozičná strana na čele s Richardom Sulíkom – Sloboda a Solidarita s 15,5%.
Nasledujú Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá v prípade, ak by sa voľby konali na začiatku októbra, by podľa vzorky opýtaných získala 10,7%. Čo je pre mnohých prekvapením.
Štvrtá v poradí by sa umiestnila vládna strana SNS s 10,2%. Nasleduje politická strana Igora Matoviča – OľaNO s 8,2% hlasov, Sme rodina – Boris Kollás s 8% hlasov, KDH so ziskom 6,4% hlasov. Osmičku politických strán, ktoré by sa podľa prieskumu agentúry AKO prebojovali do parlamentu, uzatvára koaličná strana Bélu Bugára – Most-Híd. Získala by 6,2% hlasov opýtaných.
Do parlamentu by sa však nedostali Progresívci. Získali by však 4,9% hlasov. 3,7% hlasov by získala strana Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála Spolu – občianska demokracia. Nasleduje strana SMK-MPK, ktorej by dalo svoj hlas 2,9% opýtaných. Ostatné politické strany získali menej ako 1%.
Vládnuce politické strany v zložení SMER-SD, SNS a Most-Híd by však vládu nezostavili.
Treba dodať, že agentúra AKO robila verejný prieskum formou telefonického dopytovania. Vzorku opýtaných tvorilo 1000 respondentov. Bola im položená nasledujúca otázka:
„Ak by sa tento víkend konali voľby do Národnej rady SR, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí“.
Na voľbách by sa zúčastnilo 69,8% respondentov, 11% opýtaných deklarovalo, žeby určite nešlo voliť. 18,6% ľudí nevedelo, koho by momentálne volilo a 0,6% odmietlo prezradiť, komu by svoj hlas adresovalo.