OFF
ON
Boxed
Austrália a Národný park Kakadu

Austrália a Národný park Kakadu

Nachádzame sa na severnom pobreží Austrálie. Tu ma prítomnosť človeka 40-tisícročnú históriu. Bavíme sa o najstaršej obývanej časti kontinentu. Štatút svetového dedičstva však získala aj vďaka iným danostiam prírody. Najrozmanitejšie ekosystémy parku Kakadu s rozlohou 80 000 kilometrov štvorcových v sebe skrývajú prírodné poklady.

Väčšina spomínaného územia leží v nízkej nadmorskej výške. Je to ústie rieky East Alligator, kde krajine vládnu obrovské mangrovníkové lesy. Nížina (časť je inundačným územím) pokračuje povodím rieky South Alligator a Wildman. Keď sa presunieme ďalej od mora, nížina je nahradená nízkymi kompcami, ktoré sú pokryté tropickými dažďovými pralesmi, eukalyptovými porastmi, miestami savanami alebo trávnatým stepami. Na východe na územie parku zasahuje Arnhemská vysočina, ktorá sa miestami spája s povodím riek skalnými roklinami vysokými stovky metrov. Erodovaný povrch pieskovcovej vysočiny je oveľa suchší, je to oblasť chudobnejšia na vodu, veď zrážky tu rýchlo pretečú cez holé kamene.

Vo vysočine boli riekami vytvorené za milióny rokov hlboké riečne údolia, úžľabiny. Prítomných je oveľa väčšie množstvo zrážok. Pokrývajú ju teda husté lesy charakteristické skôr pre monzúnové podnebie.

Od suchomilných travín až po mangrovníky salín záplavových oblastí vysočiny tu rastie približne 1 700 druhov rastlín. Vegetácia sa neuveriteľným spôsobom prispôsobila aj lesným požiarom.  V období sucha sú veľmi časté. Dreviny sú ohňovzdorné, byliny sa veľmi rýchlo regenerujú.

Špecifickým pre mangrovníkové lesy je prítomnosť krokodílov morských, ale rieky sem lákajú aj bohatézastúpenie vtáčích druhov. V parku žije tretina vtáctva Austrálie.

Zaradenie do zoznamu kultúrneho svetového dedičstva si park zaslúžil vďaka jaskynným kresbám, ktoré sa tu nachádzajú. Tri najslávnejšie lokality z viac ako tisícky ďalších, v ktorých sa zachovali kresby staré tisíce, často až desaťtisíce rokov. Napríklad Ubír, Burrunguy a Nanguluwur. Dodnes žijú v parku stovky pôvodných obyvateľov, ktorí sa nazývajú aborigéni. Je však pravdepodobné, že v najbližších rokoch respektíve za pár generácií prevezmú civilizovaný spôsob života. Dedičstvo ich predkov tu však zostane ešte tisíce rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..