OFF
ON
Boxed
Austrálska idea, ktorá zachraňuje planétu

Austrálska idea, ktorá zachraňuje planétu

Téma environmentalistiky a ekológie je jednou z oblastí, ktorú ľudia vnímajú a aspoň na oko sa tvária, že o ňu javia záujem. Skutočnosť? Náuka o životnom prostredí je pre mnohých len trendovým prostriedkom a správanie sa konzumnej spoločnosti to len potvrdzuje. Austrálske mestečko Kwinana sa rozhodlo bojovať proti hlúposti ľudstva vlastným spôsobom. Klobúk dole!

Znečisťovanie našej planéty je jedným z najrýchlejšie eskalujúcich procesov v histórii ľudstva. Za posledných 50 rokov našej ľudskej existencie sa ľudstvo v ničení našej planéty dostalo tak ďaleko, ako tomu nebolo za uplynulých 150 rokov. Dôkazom toho sú smutné zábery na znečistené moria, oceány, trpiace zvieratá ale i umierajúcich ľudí. Znečistená voda zabije viac ľudí ako zahynie pri vojnových konfliktoch.

Odpadová sieť v meste Kwinana

Lacný projekt – cenný úspech

V marci tohto roka sa vedenie mestečka Kwinana v južnom regióne Perthu rozhodlo zrealizovať jeden zaujímavý projekt. Ten sa týkal pomoci našej planéte. Toto riešenie sa ukázalo ako maximálne efektívne. A o čo išlo?

Na kanalizačné výpusty sa mesto rozhodlo nainštalovať, tzv. trash traps. V zásade ide o veľké siete, ktoré sú pripevnené ku kanalizačným vývodom. Cieľom, ktorý deklaroval primátor mesta Carol Adams, bolo ukázať, že aj jednoduché riešenie má veľký potenciál. „Vieme, že obyvatelia mesta Kwinana sú veľmi aktívni v environmentálnej oblasti. Ak by to tak nebolo, 350 kg odpadu by skončilo v našej rezervácii,“ dodal Adams.

Rezerváciu behom 4 mesiacov siete oslobodili od 350 kg odpadu.

Veria v nasledovníkov

Paradoxom je, že práve Austrália patrí ku krajinám, kde je znečistenie vôd a ovzdušia vôbec jedným z najnižších na celej planéte, práve tu si svoje životné prostredie najviac strážia. Za 4 mesiace odpadové siete pomohli zachytiť viac ako 350 kg odpadkov.

Vyzbieraný odpad je následne separovaný a zaslaný na recykláciu. Projekt si po publikácii na sociálnych sieťach získal desaťtisíce fanúšikov a predstavitelia mesta veria, že v ich stopách budú pokračovať i ďalšie austrálske i svetové mestá. Ak by mali siete každé 4 mesiace zachytiť také množstvo odpadu, naša planéta nám za to určite poďakuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..