OFF
ON
Boxed
Bájne mesto Vineta: Atlantída Baltického mora alebo len legenda?

Bájne mesto Vineta: Atlantída Baltického mora alebo len legenda?

Medzi ľuďmi sa šíria rôzne legendy, ktoré hovoria o statočných hrdinoch, o rôznych príšerách či miestach, ktoré v minulosti existovali. V tomto článku Vám predstavíme legendami opradené mesto Vineta, ktoré malo v časoch vrcholnej slávy patriť medzi najvyspelejšie mestá Európy. Poďme ale pekne po poriadku…

Celé stáročia si ľudia žijúci pri Baltickom mori rozprávajú dramatické príbehy o meste Vineta. Podľa týchto legiend ležalo mesto na jednom z ostrovov, nie veľmi vzdialenom od brehov ostrova Usedom. Vineta bolo veľmi, veľmi bohaté mesto. Obyvateľstvo tvorili úspešní obchodníci. O Vinete sa hovorilo ako o Benátkach severu.

Bohatstvo, ktoré bolo v bájnom meste všade prítomné, priviedlo obyvateľov ku životu v luxuse a dekadencii. Mestské brány boli zhotovené z cenných kovov, v domoch viseli drahocenné maľby, riady boli strieborné a príbory zlaté. Ľudia boli blahobytom presýtení. Sústavne – ako to už býva – vznikali spory a hádky. To najhoršie však Vinetu ešte len čakalo. Celá nádhera mesta mala padnúť za obeť prírodnej katastrofe nevídaných rozmerov. Silná búrka sprevádzaná morskými vlnami gigantických rozmerov navždy zmietla hrdú Vinetu aj s jej obyvateľmi do mora.

Mesto opradené legendou, ktorá spôsobila katastrofu

Podľa legendy boli obyvatelia mesta vopred varovaní. Tri mesiace – tri týždne – a tri dni pred katastrofou sa objavila silueta mesta ako farebný obraz nad morom, so všetkými domami, vežami a múrmi. Skúsení starci vedeli vysvetliť tento pozoruhodný fenomén. Mal byť znamením, ktoré varuje pred katastrofou. Odporúčali, aby všetci obyvatelia mesta mesto opustili. Nikto ich však nebral vážne. Prišlo ešte jedno varovanie. Legenda hovorí o morskej panne, ktorá sa vynorila a oznámila, že mesto je odsúdené na zánik. Ani to však obyvateľov neprinútilo blížiacu sa katastrofu vziať v úvahu.

Mesto pohltilo more. Námorníci, ktorí sa plavili v blízkosti ostrova Usedom tvrdili, že keď je more pokojné, na morskom dne vidno zvyšky mesta. Iní prisahali, že za pokojného vlnenia mora počuť z hlbín hlas zvonov.

Báj alebo skutočnosť?

Na prvý pohľad by sme mohli usúdiť, že tento príbeh o bájnom meste Vineta, je len typickou z legiend, ktorá poukazuje na to, že s bohatstvom prichádza skaza. Ľudia boli za pýchu potrestaní čo z príbehu pramení ako morálne posolstvo. Na každej báji je však zrniečko pravdy…

Oproti iným legendám, je mesto Vineta situované vcelku presne – v blízkosti ostrova Usedom. Vedci sa pustili do pátrania po zmienkach o tomto meste. Silnou autoritou, ktorý spomenul vo svojich zápiskoch mesto, bol arabský politik a diplomat Ibrahim Ibn Jakub. Okolo roku 970 cestoval z Cordóbskeho emirátu v Andalúzii cez Meklenbursko a Pomoransko až k Baltickému moru. Vo svojich zápiskoch spomína „veľké mesto pri svetovom mori“. Ospevuje ho ako jedno z najkrajších európskych miest. Obyvatelia, ktorí patria ku kmeňu Slovanov, nemajú kráľa, ale vládne im rada starších. Taktiež je prítomná mocná armáda. Má diplomat na mysli inú metropolu? Po ceste, ktorú presne opísal sa však žiadne podobné mesto nenachádzalo.

V iných spisoch vedci objavili správu stredovekého kronikára a klerika Adama Brémskeho, ktorá vznikla okolo roku 1076. Tvrdí, že pri ústi rieky Odry sídli „veľmi slávne mesto“. Je vraj najväčšie v Európe a sídlia v ňom Slovania.

V mestskej knihe Luebecku je zápis z roku 1158, v ktorom sa uvádza, že radný Cord Strale, citujeme doslovne, „van Wineta gekamen“ – pochádza z Vinety.

Netrebalo viac a vedci sa pustili do pátrania. V 90.rokoch oživil o mesto záujem berlinský historik Klaus Goldmann. Miesto, kde by sa potopené mesto Vineta malo nachádzať sa stále hľadá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..