Prepad ceny ropných kontraktov hlavného amerického benchmarku West Texas Intermediate (WTI), ktorý dosiahol až na úplné dno začína rásť. Cena ropy v pondelok okolo deviatej hodiny spadla na hodnotu až -37 USD za barel. Mínusové hodnoty v tomto prípade nikto nevidí rád a aj preto sa zdá, že streda americkým trhom prinavrátila pomyselnú usmievavú krivku.
Od rána sa totiž akciové trhy v USA začínajú spamätávať a krivky rastú smerom hore. Samozrejme, predovšetkým prepad cien ropy na americkom trhu, ktorý na finančných trhoch narobil veľké „haló“ sa pomaly vracia k lepším zajtrajškom (ako pre koho).
WTI sa mierne vymanilo spod tlaku a rapídny pokles z mínusových hodnôt sa dnes popoludní dostal na hodnotu 15,2 USD za barel. Brent, ako svetový benchmark, ktorý udáva na trhu globálne ceny ropy až taký pád nezažil, a kým doobeda sa pohyboval s cenami na úrovni 16,55 USD za barel, popoludní sa už vyšplhal na sumu 21,44 USD za barel. Kolísanie sa však dá ešte predpokladať. Hoci tak obrovský prepad rádovo o desiatky percent už čaká len málokto, netreba kričať „hop“, pretože celosvetová pandémia ani náhodou nie je na odchode.
Čo (možno) prispelo k čiastočnému „ozdraveniu“ cien na americkom akciovom trhu? Predovšetkým vyjadrenia ekonóma Larryho Kudlowa, ktorý pôsobí ako poradca v Bielom dome. Ten tento výrazný prepad za žiadnu katastrofu pre americký trh nepovažuje a nepochybuje, že o pár mesiacov, keď sa ekonomika aspoň čiastočne reštartuje, ropný trh sa uzdraví.
Prečítajte si aj: Americká ropa prerazila dno! Dostala sa do záporných hodnôt
Prekvapivo pozitívny vplyv mal mať podľa niektorých analytikov aj agresívny tweet (divadelné predstavenie) amerického prezidenta Donalda Trumpa adresovaný Iránu. Prezident na svoj Twitter napísal, že americké námorníctvo zostrelí ktorúkoľvek iránsku bojovú loď, ktorá sa priblíži k ich plavidlám. Reagoval tak na nedávnu situáciu, kedy americké zložky vykonávali manévrovacie cvičenia a ohrozovali amerických námorníkov.
Na druhej strane sú tu však názory ďalších odborníkov, ktorí hovoria o tom, že slová Kudlowa sú len vatou a v okamihu, ako sa skladovacie kapacity naplnia, cena ropy bude rapídne klesať a americký trh zažije ďalší tvrdý pád na dno. Pri naplnení skladov totiž nebude možné cenu ropy na trhoch stabilizovať. Zdá sa, že americké trhy ako by zabudli, že koronavírus je stále prítomný a narastajúci počet úmrtí a nakazených v USA nenapovedá tomu, že zavedené opatrenia sa budú vo veľkom rušiť.