Momentálne predstavujete verejnosti svoj nový dokument Život v oblakoch. Aký je teda život v oblakoch na Slovensku?
Režisér Erik Baláž: To prostredie je ako z iného sveta, akoby sme neboli na Slovensku. V skutočnosti je to ako kúsok Arktídy v úplne inom klimatickom pásme, a to je fascinujúce. Arktická príroda je tu uväznená vysoko v horách. Kamzíky a ďalšie druhy zvierat v nej žijú takmer v dokonalej izolácii od okolitého sveta. Súčasne je to miesto, kde človek dodnes zostáva len hosťom. Prakticky nik z ľudí tu nežije trvalo, a tak je to jedno z mála miest, kde môžeme byť v prírode sami.
Aká myšlienka stojí za vaším filmom?
E. B.: Všetky naše filmy ukazujú v podstate na to isté. Ľudia bežne nemajú šancu vidieť to, čo vidíme v divokej prírode my. Preto pre ľudí tento svet ani neexistuje. Ak by ho chceli spoznať, potrebovali by na to stovky dní v teréne a množstvo skúseností, čo takmer nikto neurobí. My vlastne ľuďom ukazujeme, že tu niečo také máme. V podstate to pre mnohých ľudí znamená, že si uvedomia existenciu niečoho úžasne dôležitého a začnú podporovať ochranu divokej prírody. To je naším hlavným cieľom. Popri tom sa snažíme vysvetľovať niektoré kľúčové procesy, aby ľudia lepšie chápali, ako fungujú naše ekosystémy.
Ako dlho ste nakrúcali a v akom veľkom tíme?
E. B.: Natáčali sme počas troch rokov spolu tri filmy. Po prepočítaní nám to vyšlo približne 500 filmovacích dní na jeden film. To by jeden kameraman nemohol zvládnuť, a tak boli v teréne s kamerou až traja ľudia: Karol Kaliský, Adam Baštek a Jozef Fiala. So stopovaním pomáhal aj môj brat Branislav Baláž. Ďalší ľudia sa podieľali na postprodukcii. Film je výsledkom snaženia desiatok ľudí, ktorí nám rôznym spôsobom pomohli.
V akých podmienkach ste nakrúcali? Na čo všetko sa bolo treba pripraviť?
E. B.: Život v oblakoch bol najnáročnejší. Najťažšie bolo pracovať v zime. Niekedy je takmer nemožné v hlbokom snehu vyjsť na hrebeň s batohom, ktorý váži asi 40 kíl. Náročné bolo aj stopovanie zvierat. Aby sme dokázali nafilmovať rysa, strávil môj brat stopovaním v zime vo veľmi náročných podmienkach asi 80 dní. Každý deň v zime v týchto podmienkach je fyzicky náročný, a niekdy hrozia aj pády lavín alebo pošmyknutie. Som rád, že sa nakoniec nikomu nič nestalo.
Ktorý záber považujete za najlepší úlovok?
E. B.: Neviem. Na to existuje niekoľko pohľadov. Najvzácnejšie sú zábery rysov vo vysokohorskom prostredí, ktoré nafilmoval Karol Kaliský. Z iných obrazov naopak cítiť silnú emóciu, čo je tiež dôležité. Napríklad Adam Baštek nafilmoval mŕtveho kamzíka vo fujavici, ktorého telo bolo takmer úplne zaviate vetrom. Jožo Fiala zase urobil dokonalé letecké zábery s vysokou estetickou hodnotou.
Film je súčasťou trilógie Tajomné Karpaty. O čo ide?
E. B.: Tým, že sme sa rozhodli robiť niekoľko filmov súčasne, potrebovali sme dať projektu jeden spoločný názov. My to berieme tak, že v budúcnosti by sme mohli robiť ďalšie filmy v Karpatoch aj mimo územia Tatier a všetky sa dajú skryť pod tento projekt. Vidíme tu ešte veľa nenafilmovaných a nevyrozprávaných príbehov, ktoré by sme chceli natočiť.
Život v oblakoch
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Aj keď sa to možno nezdá, život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v týchto nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje. No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam, hladu i predátorom. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys.
Jeden z najnáročnejších filmov, na akých filmári zo spoločnosti Arolla Film pracovali je práve Život v oblakoch, ktorý vznikol v rámci projektu Tajomné Karpaty. Vo fyzicky náročných podmienkach, často pod hrozbou nebezpečenstva, nakrúcali filmári Erik Baláž, Adam Baštek, Jozef Fiala a Karol Kaliský počas všetkých ročných období v posledných troch rokov. Film vznikol v koprodukcii s RTVS.
Život v oblakoch @Kino Úsmev
28. 2. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 4€ v predpredaji v pokladni Kina Úsmev každý deň od 17:00 do 20:00
Event: www.fb.com/events/877250635710573
Život v oblakoch @KC Dunaj
2. 3. (štvrtok)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: bit.ly/PredpredajZivotvOblakoch
Event: www.fb.com/events/176594392828436
Trailer: