OFF
ON
Boxed
Chorobné závislosti, ktorými možno trpíte aj vy

Chorobné závislosti, ktorými možno trpíte aj vy

Na planéte neexistuje človek, ktorý by nemal istý druh závislosti. Skutočne, neexistuje. Chorobné závislosti sú však niečím, čo mnohým spôsobuje pôžitok, ale na druhej strane môže neraz spôsobovať i utrpenie a privolať množstvo problémov. Kým je vaša „závislosť“ v norme, je to v poriadku.

V medicíne je závislosť rozdelená na dva druhy, látkovú a nelátkovú. Nás v tomto prípade bude zaujímať práve nelátková závislosť. V takom prípade ide o duševný či telesný stav, ktorý je sprevádzaný naliehavou túžbou či potrebou pravidelne realizovať určitú činnosť, prijímať istú látku alebo jednoducho zažívať pocit, ktorý potrebu závislosti uspokojuje.

Typické prejavy

  • Túžba po prežívaní istých zážitkov – hranie hier, nakupovanie, telefonovanie, surfovanie po internete…
  • Problém sebaovládania – zvýšenie sa frekvencie času stráveného pri určitých činnostiach.
  • Uprednostňovanie týchto činností pred inými a dôležitejšími činnosťami.
  • Neschopnosť odpútať sa od týchto činnosti aj v prípade, že môžu negatívne vplývať na zdravie, vzťahy či naše okolie.
  • Neuvedomovanie si skutočných priorít a fakt, že od danej činnosti nezávisí naše šťastie ani schopnosť žiť vlastný život.

Najčastejšie druhy závislostí

Závislosť od hrania hier – inými slovami gambling, je závislosť, ktorá je založená na nutkaní utrácať peniaze za pomoci herných automatov s cieľom obohatiť sa o možnú výhru.

Závislosť od internetu – alebo netholizmus, je všeobecný druh závislosti, kedy človek trávi neprimerané množstvo času na internete. Môže mať rôzne zameranie (hranie hier, pornografia, sociálne siete, chatovanie online…).

Závislosť od jedla – je závislosťou, ktorá spôsobuje najvyššie percento obezity. Ide však o prijímanie nadmerného množstva jedla aj v prípade, že človeku hrozí vážne poškodenie zdravia.

Závislosť od práce – závislosť známa aj ako workoholizmus patrí medzi závislosti, ktoré môžu i nemusia uškodiť. Zvyčajne však na túto závislosť dopláca samotný človek i jeho okolie. Prejavuje sa nekontrolovateľnou potrebou tráviť čas v práci a dokončovanie zadaní s cieľom kariérneho rastu.

Šialené závislosti

Chorobné upratovanie – poriadkumilovnosť ani pedantnosť na poriadok sa nedá so závislosťou porovnať. Strach z bacilov, škvŕn, zrniek prachu môže prerásť až do depresií z neustálej potreby vysávať, umývať či niečo utierať.

Hygiena nie je nutnosťou – panický strach zo sprchy môže spôsobiť, že kým človek skutočne neznesiteľne nezapácha, do sprchy ho nedostanete. Namiesto toho bude používať spreje, parfumy a vlhčené utierky.

Papier na zjedenie – ak máte chuť na obed, pokojne si dajte kilo papiera. Sú ľudia, ktorí nedokážu vydržať deň bez toho, aby nezjedli aspoň kus papiera, dokonca aj toho toaletného. Nuž, každý podľa svojho gusta.

Nutnosť podobať sa – čoraz častejšie sa stretávame so závislosťou, ktorá nás vedie k tomu, že sa chceme na niekoho fyzicky, čo najhodnovernejšie podobať. Nielenže si obliekame podobné šaty alebo nosíme rovnaký účes, ale mnohí ľudia podstupujú pre tento krok plastické operácie.

Chorobných a šialených závislostí sú stovky až tisícky a zrejme nikdy ľudstvo neprestane udivovať, čo všetko môže vyvolať pochybnosti o tom, že sme tie najvyspelejšie bytosti na tejto planéte.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..