Na svete existuje takmer 500 registrovaných fóbií, ktoré sú uznávané i odbornou verejnosťou. Následne existujú ďalšie stovky a možno aj tisícky ďalších fóbií, ktoré síce nie sú oficiálne schválené, no malá skupinka ľudí nimi trpí. Avšak hippopotomonstrosesquipedaliofóbia patrí medzi oficiálne druhy fóbií. O čo teda ide?
Ide o veľmi špecifický druh fóbie, ktorej spúšťač nemožno presne určiť. V zásade ide vždy o psychickú stránku človeka, resp. jeho celkový duševný stav. Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia má však svoju jasnú definíciu. Ide o strach z abnormálne dlhých slov.
Úzkosť a strach
V prípade strachu z dlhých slov človek pri pohľade na ne dostane stres, je nervóznejší a dokonca môže trpieť úzkosťou. Spôsobené je to predovšetkým tým, že človek trpiaci touto fóbiou nie je schopný slovo prečítať a tým pádom mu nemôže porozumieť. Mnohé slová sú pre človeka trpiaceho touto fóbiou nevysloviteľné a práve to znásobuje pocit úzkosti.
Nájdu sa aj fanúšikovia
Indický politik, diplomat a spisovateľ Shashi Tharoor vo svojich tweetoch často využíva slová, ktoré nútia človeka siahnuť po slovníku a hľadať ich význam či dokonca správnu výslovnosť. Shashi sa v jednom zo svojich tweetov ľuďom trpiacim touto fóbiou dokonca ospravedlňoval, no zdá sa, že on osobne si schopnosť popasovať sa so zložitými a dlhými výrazmi užíva.
Názov fóbie
Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia, ako znie názov tejto fóbie, je skutočne paradoxným. Už samotný názov je totiž abnormálne dlhý a ak si teda niekto prečíta túto diagnózu, zrejme ho to poriadne vytočí. Ak to teda prečítať dokáže. Názov je pôvodne z latinských slov a Oxfordský slovník vysvetľuje slovo hippopotamine ako niečo obrovské, časť slova monstr je pomenovanie pre monštruózne bytie. Samotné slovo phobos zasa znamená morbídny strach.
Strach Slovákov?
Tento chorobný strach sa zvykne vo vyššej miere vyskytovať u ľudí, ktorí sa učia cudzie jazyky. Práve tu často nastáva moment, kedy slovo nedokážeme prečítať a vysloviť správne ani na viac pokusov. Ak sa pozrieme do slovenčiny, najdlhšie slová, ako:
najneobhospodarovateľnejšiemu (29 písmen, oficiálne najdlhšie slovanské slovo)
najnerozkrasokorčuľovateľnejšieho (33 písmen, reálne nepoužívané)
znajneprekryštalizovávateľnejšievajúcimi (40 písmen, reálne nepoužívané)
tetraethylenpentaminoakrylonitrilglycidol (41 písmen, chemická zlúčenina)
Dokázali ste tieto slová vysloviť? Alebo ste už znervózneli? ☺