OFF
ON
Boxed
Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia: Chorobný strach z dlhých slov

Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia: Chorobný strach z dlhých slov

Na svete existuje takmer 500 registrovaných fóbií, ktoré sú uznávané i odbornou verejnosťou. Následne existujú ďalšie stovky a možno aj tisícky ďalších fóbií, ktoré síce nie sú oficiálne schválené, no malá skupinka ľudí nimi trpí. Avšak hippopotomonstrosesquipedaliofóbia patrí medzi oficiálne druhy fóbií. O čo teda ide?

Ide o veľmi špecifický druh fóbie, ktorej spúšťač nemožno presne určiť. V zásade ide vždy o psychickú stránku človeka, resp. jeho celkový duševný stav. Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia má však svoju jasnú definíciu. Ide o strach z abnormálne dlhých slov.

Úzkosť a strach

V prípade strachu z dlhých slov človek pri pohľade na ne dostane stres, je nervóznejší a dokonca môže trpieť úzkosťou. Spôsobené je to predovšetkým tým, že človek trpiaci touto fóbiou nie je schopný slovo prečítať a tým pádom mu nemôže porozumieť. Mnohé slová sú pre človeka trpiaceho touto fóbiou nevysloviteľné a práve to znásobuje pocit úzkosti.

Nájdu sa aj fanúšikovia

Indický politik, diplomat a spisovateľ Shashi Tharoor vo svojich tweetoch často využíva slová, ktoré nútia človeka siahnuť po slovníku a hľadať ich význam či dokonca správnu výslovnosť. Shashi sa v jednom zo svojich tweetov ľuďom trpiacim touto fóbiou dokonca ospravedlňoval, no zdá sa, že on osobne si schopnosť popasovať sa so zložitými a dlhými výrazmi užíva.

Názov fóbie

Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia, ako znie názov tejto fóbie, je skutočne paradoxným. Už samotný názov je totiž abnormálne dlhý a ak si teda niekto prečíta túto diagnózu, zrejme ho to poriadne vytočí. Ak to teda prečítať dokáže. Názov je pôvodne z latinských slov a Oxfordský slovník vysvetľuje slovo hippopotamine ako niečo obrovské, časť slova monstr je pomenovanie pre monštruózne bytie. Samotné slovo phobos zasa znamená morbídny strach.

Strach Slovákov?

Tento chorobný strach sa zvykne vo vyššej miere vyskytovať u ľudí, ktorí sa učia cudzie jazyky. Práve tu často nastáva moment, kedy slovo nedokážeme prečítať a vysloviť správne ani na viac pokusov. Ak sa pozrieme do slovenčiny, najdlhšie slová, ako:

najneobhospodarovateľnejšiemu (29 písmen, oficiálne najdlhšie slovanské slovo)

najnerozkrasokorčuľovateľnejšieho (33 písmen, reálne nepoužívané)

znajneprekryštalizovávateľnejšievajúcimi (40 písmen, reálne nepoužívané)

tetraethylenpentaminoakrylonitrilglycidol (41 písmen, chemická zlúčenina)

Dokázali ste tieto slová vysloviť? Alebo ste už znervózneli? ☺

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..