Jeden z najzákladnejších, podľa môjho osobného názoru, dokonca dôležitejší doplnok výživy ako proteín je BCAA a nemal by chýbať v „šatníku“ žiadneho cvičiaceho, či športovo aktívneho človeka.
Aj keď telo pre rast svalov používa asi 20 rôznych aminokyselín, BCAA tvoria vo svaloch asi jednu tretinu z celkového počtu aminokyselín.
BCAA je zloženie troch základných vetvených aminokyselín – leucín, valín a izoleucín. Po užití aminokyselín ich telo spracuje a putujú do pečene, ktorá ich rozbije a využíva ich ako palivo v prípade, že telo bude potrebovať extra energiu a až potom na obnovu svalových tkanív. V prípade BCAA, má pečeň tendenciu posielať tieto aminokyseliny priamo do svalov, kde sú ihneď využité na stavbu svalovej hmoty alebo ako zdroj energie. Takže to z BCAA robí unikátne aminokyseliny, ktoré počas oddychovej fázy pôsobia regeneračne pracujúc na tvorbe svalovej hmoty, a počas tréningu ako zdroj energie, čo robí BCAA ideálnym doplnkom pred,počas a aj po tréningu. Využitie však nájde aj ráno na lačno ihneď po zobudení, alebo počas dňa.
Formy BCAA:
kapsulovité
tekuté
práškové (najviac odporúčané)
Dávkovanie : Individuálna záležitosť vzhľadom na príjem živín.
Základné je však:
Na lačno ihneď po prebudení.
Pred tréningom,po tréningu.
Medzi základne účinky BCAA patrí:
1: Nárast energie
Svalstvo je schopné využiť BCAA ako rýchly zdroj energie počas tréningu, čo má vplyv na váš výkon. Preto sa odporúča použiť tieto aminokyseliny pred tréningom, pri ťažkých tréningoch ako legday odporúčam aj pol odmerky počas tréningu a následne jednu odmerku po tréningu. BCAA môžu tiež pomôcť zlepšiť náladu a funkciu mozgu a znížiť jeho únavu.
2 : Svalový rast
Zvýšená energia je pre tréning dôležitá, ale pre kulturistov a cvičiacich ľudí je dôležitejší prínos BCAA pre ich schopnosť riadiť rast svalov. BCAA zvyšujú rast tým, že priamo stimulujú syntézu svalových bielkovín – to má za úkol hlavne jedna z troch látok – leucín, ktorý spúšťa túto syntézu bielkovín. Leucín taktiež zvyšuje hladinu inzulínu, ktorý taktiež stimuluje syntézu svalových bielkovín, ale prostredníctvom iného procesu ako leucín, čím spôsobuje, že leucín ma dvojaký účinok na syntézu bielkovín.
Medzi ďalšie pozitíva BCAA je fakt, že zvyšujú hladinu rastového hormónu v tele, ktorý zvyšuje svalový rast. Tento rastový hormón je dôležitou súčasťou tela, pretože pôsobí ako prenášač rastového hormónu v krvi do svalov, kde priamo pôsobí na rast svalovej hmoty.
3 : Sila
Okrem zvýšenia energie a rastu svalov bolo u BCAA zistené, že stimulujú väčšiu svalovú silu.
Štúdie ukázali zvýšenie sily u mužov, ktorí užívali BCAA ako u tých čo užívali placebo.
4 : Redukcia tuku
Jedna štúdia hovorí, že tí, ktorí pri nízkokalorickej diéte užívali BCAA, zredukovali preukázateľne viac telesného tuku v oblasti brucha ako kontrolná skupina.
Všeobecne sa má za to, že BCAA v diéte nielen chráni svaly pred odbúravaním, ale tiež podporujú redukciu tuku.
Medzi ďalšie blahodárne účinky BCAA patrí zvýšenie koncentrácie, aktivity mozgu, či zlepšenie imunity čo z BCAA robí jeden z nazákladnejších a najdôležitejších doplnkov výživy pre športovo aktívnych ľudí.
Len by som do buducna poradil, aby vasi „redaktori“ pisali ciarky spravne, lebo ak si clovek cita clanok a najde hned po par vetach gramaticke chyby, tak ten clanok potom straca na dôveryhodnosti.