OFF
ON
Boxed
Denník motivácie: Definícia šťastia alebo…

Denník motivácie: Definícia šťastia alebo…

Šťastný život. Samozrejme, kto by ho nechcel žiť, koniec koncov byť šťastný je presne to, čo je podstatou nášho žitia. Definovať šťastie, šťastie je… však emóciou, ktorá nemá presnú definíciu. Prečo? Pretože každého z nás napĺňa pocitom šťastia niečo iné. Dve veci, ktoré pri hľadaní šťastia možno pomenovať predsa len existujú.

Prvá vec, veľa z nás vníma šťastie v číslach a v statusoch. Nemám na mysli teraz statusy na sociálnych sieťach, hoci dalo by sa o tom polemizovať, pretože niekoho to napĺňa doslova životným šťastím a stavia na tom svoje postavenie. Skôr je reč o peniazoch a úspechu (kariéra, nové auto, dom…) ako takom, ktorý nám buduje, akési renomé. Takisto niekto vidí šťastie v láske. Je ale toto skutočná definícia šťastia? Skôr nie, ako áno. Respektíve, budem si trocha protirečiť, pre niekoho možno je. Ale k tomu sa dostaneme neskôr. Inšpiratívne pre vás môžu byť slová nemecko-českého filozofa a matematika Bernarda Bolzana.

V skutku trefné. Tento citát má v spojitosti so šťastným životom naozaj, čo dočinenia s možnou… No, je to podľa vás približná definícia šťastia? Pozrime sa na to prakticky a možno je to aj priestor na hĺbavé zamyslenie sa. Predstavte si, ako ste na krásnom mieste, vašom vysnívanom. Oddychujete, relaxujete vnímate iba samého seba a nikoho iného. Krásne? Teraz si predstavte, že sa na chate v horách s najlepšími kamarátmi, rodinou, vašimi blízkymi, priateľkou, manželkou či s deťmi. Nezdá sa vám, že práve ľudia, s ktorými ten čas trávite sú nositeľom šťastia? Nezáleží na tom, kde ste, ale s kým tam ste. Je toto definícia šťastia? Pre niekoho áno, pre niekoho nie. Veď aj slovenské príslovie hovorí

Zatiaľ to vyzerá tak, že definícia šťastia je stále nejasná. Ale odpoveď vám nik nesľuboval. No a prečo je tomu tak? Pretože, druhá vec, ktorá s emóciou šťastia súvisí je utrpenie. Práve v ňom má skutočný šťastný život svoje korene. Ak ste na dne, ste slobodným. Ako to je možné? Na dne nie sú peniaze, sláva, úspech, statusy… Ste tam vy, oni a obrovský priestor šťastie objavovať. Krok po kroku, okamih za okamihom, deň za dňom pre vás môže byť život šťastným.

Prečítajte si aj: Denník motivácie: Pochopil som zákon príťažlivosti

A prečo? Aký je rozdiel medzi úspešným a tým, ktorý je na dne? Veď predsa, ak som bohatý, slávny, úspešný, každý deň môže byť šťastným. Skutočne? Nie každý, kto dosiahol úspech pocítil aj dno. Ak si tam nebol, nemôžeš vedieť, že aj ten najhorší deň v tvojom živote, môže byť v skutočnosti tým najšťastnejším, najemotívnejším. Či je plný sĺz alebo bolesti, či si prišiel o niečo alebo niekoho, bolí to, ale utrpenie je dočasné. A presne také je aj šťastie. Netreba byť naivným a žiť v ilúzii, že niekto objavil recept na trvalé šťastie. To môžete objaviť len v sebe.

Dočasným šťastím je nové auto, kúpim si nový televízor, toľkej radosti však. Pokazí sa a razom je zo šťastia smútok. Aplikovať to možno aj na niečo omnoho hodnotnejšie – vzťah. Netreba mať iluzórne videnie, že ide o trvalé šťastie. Človeka môžete milovať celým srdcom, môže byť rovnako milovaný, no môže prísť okamih, kedy budete trpieť (dočasne). Hádka, sklamanie, rozchod či hmotná nástraha menom smrť. Znie to možno príliš morbídne, no šťastie nie je večné rovnako ako utrpenie. Otázkou teda ostáva, môžeme byť v živote vôbec šťastnými? Môžeme!

Definícia šťastia? Nepovie vám ju nik iný, iba vy sami. Podstata šťastia nespočíva v zásluhách, úspechoch, peniazoch ani splnených túžbach. V skutočnosti spočíva v pokoji našej mysle. V schopnosti vnímať tie šťastné okamihy ako drobné črepiny šťastia a vyskladať z nich život, ktorý nám odpovie na to, aká je naša definícia šťastia. Z toho vyplýva, že definícia šťastia neexistuje, nemôže byť. Zároveň trvalé šťastie je iba predstavou, skutočnosť je taká, že aj to „večné“ pominie.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..