Kávová veľmoc, miesto najkvalitnejších smaragdov, rodisko najznámejšieho predstaviteľa magického realizmu G. G. Márqueza, ale aj krajina s neslávnou povesťou narkoštátu. Kolumbia sa od čias Pabla Escobara výrazne zmenila a dnes má predpoklady stať sa cestovateľským magnetom. Veď už od čias španielskych dobyvateľov má povesť nádherného tropického raja a práve tu najčastejšie hľadali Európania bájne Eldorádo či prameň večnej mladosti. V krajine s vibrujúcou a bohatou umeleckou a kultúrnou scénou možno objaviť množstvo vynikajúcich múzeí, azda najkrajšie ukážky koloniálnej architektúry a prírodné bohatstvo rozmanitých podôb. Cestovateľským kinom bude v utorok 12. februára v KC Dunaj sprevádzať Bohdan Ulašin.
V Cestovateľskom kine predstavíte Kolumbiu, teda krajinu, ktorú naposledy „spropagoval“ úspešný seriál Narcos. Aká je Kolumbia dnes, keď v nej neúraduje ani Pablo Escobar, ani Cali kartel?
Bohdan Ulašin: V prvom rade treba zdôrazniť, že Kolumbia je v súčasnosti na latinskoamerické pomery fungujúcou demokraciou so silnejúcou ekonomikou a hlavne je to politicky stabilná krajina. Tá zlá reputácia z 80. a 90. rokoch ešte stále prežíva v istých stereotypných náhľadoch, ktoré však už v mnohom neodrážajú súčasnú realitu.
Fakt ale je, že Kolumbia nepatrí medzi tie destinácie, ktoré by obsadzovali horné priečky rebríčka popularity. Prečo je to podľa vás škoda? Čo tam cestovatelia môžu vidieť?
Bohdan Ulašin: Treba povedať, že pomaly, ale isto sa Kolumbia k tým horným priečkam prepracováva. Škoda to je pre domáci cestovný ruch, pre nás skôr naopak. Zatiaľ si totiž človek môže užiť Kolumbiu bez väčších návalov turistov. Kolumbia má však viaceré lákadlá, na ktorých môže stavať. Nádherné koloniálne mestá ako Cartagena, pulzujúcu metropolu Bogotu s unikátnym Múzeom zlata a bohatou kultúrnou scénou, špičkovú kávovú kultúru s boomom kávovej turistiky, jeden z najznámejších karnevalov v Barranquille, mystiku zaniknutých indiánskych civilizácií s fascinujúcimi archeologickými náleziskami (San Agustín, Tierradentro atď.), úžasné treky v džungli či pozorovanie mnohých živočíšnych druhov v ich prirodzenom prostredí (veľryby, tukany, kolibríky, anakondy, kajmany, jaguáre a pod.) alebo aj rozmáhajúci sa „narkoturizmus“ po stopách Pabla Escobara.
Kam by ste ich poslali vy, ak by ste im chceli predstaviť pravú tvár Kolumbie?
Bohdan Ulašin: Ťažko vybrať konkrétnu oblasť, esencia Kolumbie spočíva v magickej a farebnej atmosfére prieniku troch hlavných kultúr – pôvodnej, španielskej a africkej. Pre mňa možno taká prototypická kolumbijská idylka je ranná šálka výbornej kávy z miestnej plantáže kdesi v Andách v Zona Cafetera s výhľadom na vysokohorský prales.
Ak by sa dalo povedať niečo vo všeobecnosti o Kolumbijcoch a kolumbijskej spoločnosti, čo by to bolo?
Bohdan Ulašin: Pri takejto charakteristike nutne skĺzneme ku zovšeobecneniu, napriek tomu môžeme povedať, že Kolumbijci sú hrdý národ a ako ľudia sú väčšinou veľmi komunikatívni a bezprostrední, milujúci hudbu a futbal. A ako spoločnosť majú za sebou veľmi bolestivú skúsenosť najmä z druhej polovice 20. storočia. Po vlnách masového násilia spojeného s občianskou vojnou a narkozločinom Kolumbijci veľkou väčšinou toto násilie odmietli a dokázali svoju krajinu dostať zo slepej uličky.
Ako ste sa do Kolumbie dostali a čím vás oslovila?
Bohdan Ulašin: Pár mesiacov potom, ako ľavicové gerily podpísali mierovú zmluvu s vládou sme vyrazili s prvou skupinou na okruh Kolumbiou. Okrem už vyššie spomenutej magickej atmosféry krajiny mňa osobne najviac oslovili archeologické vykopávky dávno zaniknutej civilizácie v San Agustíne.
Na čo by sa mali cestovatelia pripraviť, ak sa rozhodnú vycestovať do Kolumbie?
Bohdan Ulašin: Je vhodné, hoci nie povinné, byť zaočkovaný proti žltačke a žltej zimnici. Pri dodržiavaní univerzálnych cestovateľských rád a pravidiel (mať sa na pozore pred vreckovými zlodejmi, neužívať drogy, neporušovať zákon, atď.) je Kolumbia veľmi vďačnou a už pár rokov relatívne bezproblémovou krajinou latinskoamerického regiónu. Pripraviť sa teda treba najmä na exkluzívne cestovateľské zážitky (úsmev).
Bohdan Ulašin
je hispanista a cestovateľ. Vyštudoval anglický a španielsky jazyk, vzdelanie si dopĺňal na španielskych univerzitách v Madride, Salamance a Granade.V súčasnosti je vedúcim Katedry romanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde učí budúcich prekladateľov a tlmočníkov. Aby sa dobre cítil, potrebuje sa veľa hýbať, je jedno či na lyžiach, bicykli, surfe, v kanoe alebo po vlastných. A z času na čas vyraziť do sveta.
12. 2. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/Kolumbia1202