Po dlhšej odmlke tu máme tretie pokračovanie blogovej série Fakty&Fikcia. Druhá vlna nového koronavírusu výraznejšie zasiahla aj nás na Slovensku. Výsledkom sú nové protipandemické opatrenia, ktoré by sme s určitosťou mali dodržiavať a rešpektovať. Aj keď k nám nie sú milosrdné, faktom ostáva, že ich ignorovaním a nedodržiavaním sa môže situácia rapídne zhoršiť. A vo všetkej úcte k našim lekárom, zdravotným sestrám a ďalším zdravotným pracovníkom, Slovensko si nemôže dovoliť vybrať sa švédskou cestou.
Teraz však späť k dezinformáciám, klamstvám a fikciám, ktoré v súvislosti s ochorením COVID-19 neustále vznikajú. Tentoraz sa pozrieme na jeden starší a druhý novší hoax. Ten novší blud si možno na Slovensku takú fanúšikovskú základňu nezískal, no napriek tomu stojí za zmienku.
FIKCIA: Tento hoax vznikol už na počiatku celosvetovej pandémie. Počas jari sa mnohí, dokonca aj niektorí renomovaní odborníci domnievali, že nového koronavírusu sa zbavíme vďaka teplému letnému počasiu alebo dokonca horúcim kúpeľom. Vychádzali z predpokladu, že COVID-19 je niečo ako chrípka a chrípkových ochorení je cez leto menej. Následne počas jesene vznikol i protipól, a to ten, že COVID-19 zahubí práve pokles teplôt a teda nadchádzajúca zima.
Prečítajte si aj: Fakty&Fikcia: COVID-19 existuje a koronavírus tu je od 60-tych rokov
FAKTY: COVID-19 nie je chrípka, a to už pochopila celá rada odborníkov a verím, že aj väčšina vzdelanej populácie. Leto ani horúce počasie nový koronavírus naozaj nevyhubia. Napokon, už sme to zistili na vlastnej koži. Leto je fuč a COVID-19 je tu. Ak sa na to pozrieme pragmaticky – Mexiko, Argentína, Brazília, Irán, Irak, Indonézia, Filipíny či Saudská Arábia. Státisíce nakazených a tisíce až desaťtisíce mŕtvych. Všetko krajiny, kde teda „ortuť“ teplomera šplhá k omnoho vyšším teplotám, ako u nás v srdci Európy. Aby sme tento odsek naplnili ďalšími faktami, musíme zdôrazniť jednu dôležitú informáciu. Normálna teplota zdravého ľudského organizmu je okolo 36,5 ° až 37 ° Celzia. A to bez ohľadu na to, aká je vonku teplota. Tým je azda vysvetlené všetko. Či si dáte horúci kúpeľ alebo sa zavriete do mraziaceho boxu, COVID-19 z vášho tela nedostanete. Otužovaním však môžete aspoň podporiť vašu imunitu.
FIKCIA: Teraz sa možno niektorí pobavíte (alebo rozplačete), ale na internete sa začali už dávnejšie šíriť fámy o tom, že COVID-19 môžete dostať aj vtedy, ak vás poštípe komár alebo ho na vás prenesie mucha. Je síce pravdou, že hmyz patrí k pravidelným prenášačom rôznych ochorení, pretože prichádzajú do kontaktu s veľkým množstvom baktérií, no aby na vás preniesli vírusové ochorenie, akým je COVID-19?
Prečítajte si aj: Fakty&Fikcia: Antibiotiká COVID-19 nevyliečia, nezaberá alkohol, čili papričky ani Savo
FAKTY: Samozrejme, je to nezmysel. Doteraz neexistujú žiadne štúdie či výskumym, a teda ani dôkazy, ktoré by potvrdzovali túto teóriu, a to, že by mohli vírus prenášať komáre alebo muchy. Ide o respiračný vírus, ktorý sa šíri kvapôčkovou infekciou. A teda kvapôčkami infikovanej aerosóly, ktorá vzniká pri kašľaní, kýchaní alebo pri rozhovore prskaním slín. Dokázané bolo, že je možné nakaziť sa dotykom miesta, kde infikovaná osoba respirovala tieto telesné tekutiny. Nakaziť sa však môžete iba v tom prípade, ak sa vám infikované čiastočky dostanú do očí, nosa alebo do úst.
Aj preto je extrémne dôležité dodržiavať ROR – nosiť RÚŠKO, dodržiavať potrebný ODSTUP a takisto si pravidelne umývať či dezinfikovať RUKY.