OFF
ON
Boxed
Falošné mýty, ktorým netreba veriť – vol.2

Falošné mýty, ktorým netreba veriť – vol.2

Zbierka falošných mýtov pokračuje. Všetci sme vyrastali s istými vsugerovanými pravidlami, ktoré nás mali utvrdiť v tom, že niečo je dobré a niečo je zasa zlé. V mnohých prípadoch je však faktom, že niektoré z nich ani z ďaleka nemajú k pravde blízko. Veľa zo podobných stereotypov je dlhodobo vyvrátených, no aj tak sa nájdu jedinci, ktorí úpenlivo veria. Tu je niekoľko populárnych mýtov, ktoré ani náhodou nie sú pravdivé.

Jesť pred spaním znamená priberať

Množstvo ľudí žije v dezilúzii, že ak sa najedia po ôsmej hodine večer, automaticky sa im všetky nezdravé tuky pred spánkom uložia, a teda zaručene priberú. Aká je pravda? Dlhodobé štúdie sú dôkazom toho, že je úplne jedno, počas ktorej časti dňa sa najete. Podstatné je to, koľko kalórií počas dna spálite (pomer príjem a výdaj kalórií) a koľko naopak prijmete. Jedinou potvrdenou pravdou je to, že ťažké jedlo pred spaním vplýva negatívne na kvalitu spánku.

Stevie Wonder nie je slepý

No a teraz pre zmenu z trocha iného súdka. Tento mýtus je presne z dielne: Elvis Presley žije. Pyramídy postavili mimozemšťania. Zdena Studenková sa poznala s Tutanchamónom. Nie je to tak. Stevie Wonder, americký spevák, má 69 rokov.

Prečítajte si aj: Falošné mýty, ktorým netreba veriť – vol.1

Oslepol krátko po narodení. Aj tak je však množstvo pochybovačov, ktorí si myslia, že ide o marketingový ťah, pretože ľútosť je vždy trend. Možno sa zdá divné, že Stevie chodí na basketbalové zápasy, má doma televízor a dokonca chytil padajúci mikrofón, ale skutočne by niekto predstieral svoju slepotu 69 rokov? Urobte si názor sami.

Plochá zem

Ďalší mýtus, ktorým sa nedávno zaradil dokonca medzi najfrekventovanejšie „fake news“. O tom, že je Zem plochá sa uvažovalo ešte v antickom Grécku. Faktom je, že čas ukázal, aká je skutočná a jediná pravda. Naša Zem má tvar gule, resp. elipsy a ešte odbornejšie elipsoid. O tomto niet pochybností (najpresvedčivejšie dôkazy o guľatosti Zeme sú fotky z vesmíru). Je až zarážajúce, že tomuto mýtu veria stále milióny ľudí po celom svete. Podobnou kategóriu sú aj mýty o tom, že gravitácia neexistuje alebo topenie ľadovcov je len chabým výmyslom.

Žuvačka vám zalepí črevá

To by bolo teda poriadne nepríjemné. Aj vám mama v detstve hovorievala, že žuvačku nesmiete prehltnúť, pretože vám zlepí črevá? Horor však. Takisto vraj trávenie žuvačky trvá sedem rokov. Mýtus, mýtus a ešte raz mýtus. Žuvačka v tráviacom systéme nie je žiadnou komplikáciou a nie je ani dôvod, prečo by mala v črevách uviaznuť. Žalúdočné šťavy si s trávením žuvačky hravo poradia.

Ježiš sa narodil 25. decembra

Aby bolo na začiatok jasné, presný dátum narodenia Ježiša Krista nie je nikomu známy. Milióny kresťanov a aj cirkev slávia jeho narodenie 25. decembra. Hoci Biblia nehovorí o presnom dátume, je z nej viac jasné, že v decembri to nebolo. Prečo? V samotnej Biblii je totiž niekoľko dôkazov o tom, že Ježiš sa v decembri narodiť nemohol, pretože by šlo o rozporuplné citácie v rámci kapitol. Jedným z argumentov, ktorý biblia sama ponúka je, že v čase údajného narodenia Ježiša boli pastieri vonku a strážili ovce. Podľa vtedajších záznamov boli ovce na pastvinách od začiatku marca do polovice novembra. 25. december bol zvolený cirkvou preto, aby sa zhodoval s dátumom osláv pohanských sviatkov.

Titulná foto: unsplash.com/Isaiah Rustad

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..