OFF
ON
Boxed
Gándhí a jeho list Hitlerovi: Pokus o mier

Gándhí a jeho list Hitlerovi: Pokus o mier

„Drahý priateľ,“ týmto oslovením sa začína množstvo ešte aj dnes písanej súkromnej korešpondencie. Mahatma Gándhí týmto slovným spojením oslovil aj kancelára nacistického Nemecka Adolfa Hitlera so zámerom ovplyvniť jeho rozhodnutie vo vojne. Hovoriť o tom, čo Hitler svetu priniesol a aký bol človek, by bolo naozaj zbytočné, veď dejiny to vyrozprávajú samé za seba. Čo Gándhí v liste Hitlerovi písal?

Dva pokusy, dve zlyhania

Osoba s najväčším spoločenským statusom, najväčší predstaviteľ mierového riešenia, Mahátma Gándhí sa rozhodol v rokoch 1939 až 1940 zvrátiť to, čo bolo neodvrátiteľné. Gándhí 23.júla 1939 napísal prosebný list adresovaný nemeckému vodcovi. Strach zo začiatku vojny strašil celú Európu. Plány Hitlera na inváziu sa začínali schyľovať k realite a Gándhí veril, že jeho slová na papieri dokážu ovplyvniť plány Hitlera. Pokus o zmenu svetových dejín ale nevyšiel.

O čom Gándhí písal

Najzaujímavejšia časť listu je práve tá druhá, kde Gándhí písal: „Je mi viac ako jasné, že ste dnes jedinou osobou, ktorá môže predísť vojne a zabrániť krutosti. Musíte zaplatiť takú cenu za váš cieľ, nech je pre vás akokoľvek dôležitý?“. Gándhí sa snažil v Hitlerovi vzbudiť dojem, že cesta, ktorú si zvolil, nikam nevedie. Žiadal ho o zváženie následkov, ktoré vojna svetu prinesie.

Odpovede od nemeckého vodcu sa však Gándhí nikdy nedočkal. To, či sa vojna začala alebo nie, vieme už všetci. 1. septembra  1939 Nemecko zaútočilo na Poľsko, pričom začalo s jeho okupáciou. Veľká Británia spolu s Francúzskom vyhlásili vojnu Nemecku a tým sa započala Druhá svetová vojna.

Gándhí sa nevzdal

Hoci vojna začala, Gándhí napísal Hitlerovi i druhý a rozsiahlejší list, v ktorom opäť apeloval na osobu Hitlera, že to, čo sa bude diať v najbližšej dobe, nebude bez následkov a neprospeje to ani jednej strane. Hitler však, ako v prvom prípade, na list od indického mierotvorcu nereagoval. Okrem toho, že v druhom liste písanom v roku 1940 Gándhí porovnával britský imperializmus a nemecký nacizmus, označil Hitlera za svojho priateľa. Upozornil ho, že ľudom nezanechá dedičstvo, na ktoré by mohli byť hrdí. V liste sa okrem iného písalo aj toto: „…tým, že dosiahnete úspech vo vojne, nepreukážete svoju moc, ale silu svojho ničenia. Môžete použiť všetky metódy ničenia, všetky peniaze sveta a priviesť ničenie k dokonalosti, no sila sa bude zväčšovať a zničí vás vašou vlastnou zbraňou“.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..