OFF
ON
Boxed
Internetový predaj prekvitá. Vedeli ste, že môžete získať platbu späť?

Internetový predaj prekvitá. Vedeli ste, že môžete získať platbu späť?

Ako to už pred Vianocami býva, najväčšie predaje zaznamenávajú obchodníci práve v tomto období. Internetový predaj je stále viac a viac populárny medzi všetkými vekovými kategóriami. Vedeli ste, že ak objednaný tovar z internetu nepríde a bol zaplatený platobnou kartou, môžete využiť službu chargeback?

“Služba chargeback je efektívnym nástrojom na posilnenie ochrany spotrebiteľov proti nepoctivým obchodníkom. Ide o proces spätného zúčtovania platobnej transakcie prostredníctvom platobnej karty, ktorý pre používateľov platobných kariet predstavuje určité zvýhodnenie oproti platbám v hotovosti alebo na dobierku. Na platbu prevodom sa chargeback nevzťahuje,” vysvetľuje Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

Nakupujte u overeného obchodníka.

Podľa S. Ďatelinkovej môže službu využiť v podstate každý jeden držiteľ karty, ktorý uskutočnil platobnú transakciu platobnou kartou u obchodníka v prípade nedodania tovaru a služby, v prípade dodania tovaru v rozpore s dohodnutými podmienkami, alebo v prípade, ak obchodník odmieta akceptovať odstúpenie od zmluvy.

“V prvom rade je potrebné kontaktovať obchodníka za účelom uplatnenia reklamácie. S reklamáciou zbytočne neotáľajte, aby ste dodržali lehoty na jej uplatnenie a zároveň, aby ste sa nepripravili o možnosť spätnej úhrady. S obchodníkom komunikujte výlučne písomnou formou alebo e-mailom. Doklad o uplatnení reklamácie ako aj komunikáciu zo strany obchodníka si odložte. Ak odmieta komunikovať alebo nemá záujem reklamáciu vybaviť, bezodkladne kontaktujte vydavateľa platobnej karty, teda banku a požiadajte o spätnú úhradu,” uviedla pre TASR Ďatelinková.

Ak sa rozhodnete pridať k tisícom ľudí a nakúpiť vianočné darčeky cez internet, použite zabezpečený počítač, ktorý ma aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a pravidelne updateovaný antivírusový program. Chráňte svoje dôverné údaje pred ich zneužitím. Rovnako odporúčame si vopred overiť e-shop, z ktorého ste sa rozhodli objednať tovar či službu.

“Nakupujte výlučne cez zabezpečené a autorizované internetové obchody. Citlivé údaje o platobnej karte nikomu neoznamujte, nikam neposielajte, vystavili by ste sa riziku ich zneužitia a porušili by ste bezpečnostné predpisy banky. Než pristúpite k záväznej objednávke dôkladne si prečítajte obchodné podmienky,” dodáva právnička.

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..