Jeden z najlepších filmov velikána Ridleyho Scotta priblížil verejnosti život mafiánskeho bossa a kráľa Harlemu Franka Lucasa. „Americký gangster“ pojednával o vybudovaní Lucasovho drogového impéria, o jeho vzostupe na absolútny vrchol amerických mafiánskych štruktúr v 60. a 70 rokoch 20. storočia. Bol život hviezdy newyorského podsvetia naozaj taký, ako ho Scott v snímke zobrazil?
Dráhu kriminálnika si, ako sám Lucas tvrdí, vybral už v šiestich rokoch. Vtedy bol svedkom vraždy svojho len 12-ročného bratranca Obadiaha príslušníkmi ku-klux-klanu. Mladík Obadiah sa previnil tým, že príliš žiadostivo pozoroval neznámu ženu bielej pleti, a tak mu „rytieri čistého plemena“ strčili do úst brokovnicu. O pár dekád neskôr bol Frank Lucas už bohatým distribútorom tzv. modrého kúzla (Blue Magic), heroínu zodpovedného za obrovskú spúšť v černošskom Harleme.
„Frank Lucas zničil toľko černošských životov, koľko KKK nikdy nedokázalo,“ povedal pre New York Times Lucasov žalobca Richie Roberts.
Ako však dokázal Lucas importovať túto špičkovú drogu do Spojených štátov? Ako sám uvádza, žiadaný produkt bol do USA prevážaný z juhovýchodnej Ázie v čase vietnamskej vojny v truhlách padlých vojakov. Za pomoci seržanta Leslieho Atkinsona dokázal harlemský boss previezť heroín v hodnote viac než 50 miliónov dolárov, z toho asi 100-tisícový materiál sa vraj nachádzal v lietadle prevážajúcom tajomníka Henryho Kissingera. „Ike“ Atkinson však Lucasove slová poprel: „Nikdy som nemal nič spoločné s transportom drog v truhlách či mŕtvolách. Je to jedna veľká lož!“
Frank Lucas tvrdil, že v časoch svojej najväčšej slávy zarábal na predaji „modrého kúzla“ jeden milión dolárov denne. Ako sa však neskôr ukázalo, aj to bol výmysel. Pravdou je, že kšeftom s heroínom nesmierne zbohatol a svoje bohatstvo si naplno užíval až do roku 1975, kedy bol zatknutý a odsúdený k 70 rokom väzenia.
V roku 2007 dorazil do kín film Americký gangster, nakrútený podľa knihy Marka Jacobsona. Snímke, samozrejme, nechýbal štítok „podľa skutočných udalostí“. Treba podotknúť, že Jacobsonovu predlohu tvoria predovšetkým výpovede samotného Lucasa, ktorý sa zrejme rozhodol svoju cestu na vrchol trochu „prikrášliť“.
„Volá sa Frank Lucas a je to drogový díler – tam končí všetka pravda v tomto filme,“ povedal agent DEA Joseph Sullivan, prítomný pri Lucasovom zatknutí v roku 1975.