OFF
ON
Boxed
Kostarické gule udivujú celý svet

Kostarické gule udivujú celý svet

Kostarika, krajina Strednej Ameriky, je pre nás známa predovšetkým pre svoje nádherné pláže, krásne husté pralesy a skutočnú dávku exotiky. Samotná krajina v sebe ale ukrýva viac, ako by si bežný turista mohol myslieť. Staré kultúry, ktoré toto územie obývali, totiž neprestávajú udivovať.

Ešte v 30. rokoch minulého storočia sa firma United Fruit Company pustila do plošného klčovania lesov, aby uvoľnila miesto pre rozľahlé banánovníkové plantáže. Dnes patria banány v Kostarike medzi najviac exportovanú surovinu. Práve pri práci v lese pracovníci natrafili na špecifické guľaté balvany, ktoré rozhodne nemohli byť dielom matičky prírody.

Čo je však najviac šokujúce? Ktorá z historických kultúr bola schopná kamene opracovať do absolútne hladkých a guľatých tvarov? Ani dodnes odpoveď nie je presne známa. Pri objavovaní nachádzali pracovníci viac a viac takýchto kameňov, pričom sa od seba líšili iba samotnou veľkosťou. Mnohé kamene si privlastnili majitelia spoločnosti, ktorí si ich brali ako ozdoby na svoje honosné haciendy.

Džungľa postupne odkrývala desiatky takýchto balvanov. Odborníci predpokladajú, že prvé kamene mohli byť vyrobené okolo roku 600 n.l.. Schopnosť vyrobiť takéto kamene padla na diquiskú kultúru, ktorá Kostariku obývala od 8. až do 16. storočia. Vek kameňov však ťažko zistiť, a preto možno túto informáciu považovať iba za odhad. Veď práve v rieke, ktorá je pomenovaná po dávnej kultúre, Diquis, bolo nájdených ďalších 500 gúľ.

Verejnosť i odborníci si stále kladú otázky, či balvany nemohla vyrobiť iná kultúra, o ktorej nemajú historici povedomie. K takémuto vypracovaniu guľatých balvanov je potrebná znalosť, zručnosť, vhodné nástroje a množstvo času. Známy nie je ani ich účel. Absolútnym fenoménom, ktorí hovorí o pôvode kameňov je ten, že balvany tu zanechali obyvatelia Atlantídy. Táto civilizácia je pre všetkých veľkou neznámou, no je predpoklad, že išlo o jednu z najvyspelejších civilizácií. Jej skúmanie by mohlo ľudstvo na časovej osi výrazne posunúť a tým by sa zmenila významná časť histórie.

Nie je teda isté, koho produktom tieto monumenty sú, no je jasné, že kostarické gule si v sebe nesú obrovské tajomstvo.

 

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..