Kostarika, krajina Strednej Ameriky, je pre nás známa predovšetkým pre svoje nádherné pláže, krásne husté pralesy a skutočnú dávku exotiky. Samotná krajina v sebe ale ukrýva viac, ako by si bežný turista mohol myslieť. Staré kultúry, ktoré toto územie obývali, totiž neprestávajú udivovať.
Ešte v 30. rokoch minulého storočia sa firma United Fruit Company pustila do plošného klčovania lesov, aby uvoľnila miesto pre rozľahlé banánovníkové plantáže. Dnes patria banány v Kostarike medzi najviac exportovanú surovinu. Práve pri práci v lese pracovníci natrafili na špecifické guľaté balvany, ktoré rozhodne nemohli byť dielom matičky prírody.
Čo je však najviac šokujúce? Ktorá z historických kultúr bola schopná kamene opracovať do absolútne hladkých a guľatých tvarov? Ani dodnes odpoveď nie je presne známa. Pri objavovaní nachádzali pracovníci viac a viac takýchto kameňov, pričom sa od seba líšili iba samotnou veľkosťou. Mnohé kamene si privlastnili majitelia spoločnosti, ktorí si ich brali ako ozdoby na svoje honosné haciendy.
Džungľa postupne odkrývala desiatky takýchto balvanov. Odborníci predpokladajú, že prvé kamene mohli byť vyrobené okolo roku 600 n.l.. Schopnosť vyrobiť takéto kamene padla na diquiskú kultúru, ktorá Kostariku obývala od 8. až do 16. storočia. Vek kameňov však ťažko zistiť, a preto možno túto informáciu považovať iba za odhad. Veď práve v rieke, ktorá je pomenovaná po dávnej kultúre, Diquis, bolo nájdených ďalších 500 gúľ.
Verejnosť i odborníci si stále kladú otázky, či balvany nemohla vyrobiť iná kultúra, o ktorej nemajú historici povedomie. K takémuto vypracovaniu guľatých balvanov je potrebná znalosť, zručnosť, vhodné nástroje a množstvo času. Známy nie je ani ich účel. Absolútnym fenoménom, ktorí hovorí o pôvode kameňov je ten, že balvany tu zanechali obyvatelia Atlantídy. Táto civilizácia je pre všetkých veľkou neznámou, no je predpoklad, že išlo o jednu z najvyspelejších civilizácií. Jej skúmanie by mohlo ľudstvo na časovej osi výrazne posunúť a tým by sa zmenila významná časť histórie.
Nie je teda isté, koho produktom tieto monumenty sú, no je jasné, že kostarické gule si v sebe nesú obrovské tajomstvo.