OFF
ON
Boxed
Lietajúce auto čoskoro vo vzduchu: AeroMobil požiadal o certifikáciu + VIDEO

Lietajúce auto čoskoro vo vzduchu: AeroMobil požiadal o certifikáciu + VIDEO

Prototyp slovenského lietajúceho auta začína byť čoraz reálnejší. I keď spoločnosť AeroMobil oznamovala, že v praxi bude stroj lietať omnoho skôr, trojročné omeškanie zrejme nebude žiadnou tragédiou, pretože výrobcovia oznámili, že prototyp 4.0 bude ešte viac sofistikovanejší.

Vízia vytvára budúcnosť

Slovenský AeroMobil nedávno zverejnil video, v ktorom odprezentoval ďalšiu víziu už prototypu 5.0. Aktuálne však približne 40 pracovníkov firmy pracuje na prototype 4.0, ktorý má vzlietnuť do nebies už v budúcom roku. K prvým zákazníkom by sa mohol dostať najneskôr v roku 2021.

Viceprezident spoločnosti Jonathan Carier v októbri tohto roka informoval, že do šiestich mesiacov bude prototyp pripravený lietať. V polovici roka 2019 tak očakáva, že prejde všetkými licenčnými normami a dostane potrebnú certifikáciu. Objednávok má spoločnosť už desiatky a preto koncom roka 2020 môže mať prvých hrdých majiteľov. Firma ale zatiaľ od zákazníkov neprijala žiadne finančné prostriedky, pretože prvotne chce demonštrovať hodnovernosť ich stroja.  Hoci plány spoločnosti, že v roku 2016 bude mať za sebou prvé lety, nevyšli, pomohlo to k výraznému pokroku.

Nový upgrade

Samotné komponenty karosérie, z ktorých je AeroMobil konštruovaný, sú z vysokopevných a ultraľahkých materiálov, ktoré sú počas výroby vrstvené a impregnované. Väčšina dielov je vyrábaných priamo na Slovensku. Ostatné dodávajú firmy z Česka a Veľkej Británie.

AeroMobil mal verzie 2.5 a 3.0, ktoré boli schopné letu, no verzia 4.0 má byť sofistikovanejším autom/lietadlom, ktoré posunie komfort i spoľahlivosť na vyššiu úroveň. Stroj ktorý spoločnosť AeroMobil aktuálne vyvíja, bude musieť jazdiť rovnako spoľahlivo po ceste, ako lietať vo vzduchu.

Zákon, legislatíva a ešte raz zákon

AeroMobil by mal patriť do kategórie nekomplexných lietadiel s maximálnou hmotnosťou 1 200 kg. Certifikácia, o ktorú spoločnosť požiadala, by mala prebehnúť v roku 2019. Žiadosť o udelenie certifikátu zaslali vývojári Európskej agentúre pre bezpečnosť letectva.

Pri výrobe museli vyriešiť aj také banality, akými sú predný a zadný nárazník, kde je možné upevniť ŠPZ. Takisto museli vyriešiť systém náprav, ktoré musia zabezpečiť komfort pri jazde po pozemných komunikáciách, ale zároveň musia vydržať aj záťaž počas pristávania.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..