OFF
ON
Boxed
Temná stránka Vianoc alias sviatočná depresia

Temná stránka Vianoc alias sviatočná depresia

Človek by to nepovedal, no je to tak. Obdobie Vianoc so sebou prináša podľa štatistík aj najviac psychických problémov. Je to paradox, no v tomto období sa u mnohých ľudí prebúdzajú emócie, o ktorých počas roka ani nevedeli. Sú teda Vianoce skutočne sviatkami pokoja a radosti?

Mnoho z nás si to nepripúšťa, no skôr ako sa dostaneme k štedrovečernému stolu, sme vystavení enormnému množstvu predvianočného zhonu, stresu v práci, škole i doma. Od Vianoc máme často nadštandardné očakávania, no postupne prichádza vytriezvenie. Radosť, ktorá tam niekde v kútiku duše je, sa premieňa na úzkosť, prejavuje sa vyčerpanosť a u niektorých jednotlivcov sa pretaví až do depresie.

A kto je obeťou najčastejšie? Osamelí ľudia, ktorí v tieto sviatočné dni cítia ešte väčšiu dávku osamelosti. Okrem cirkevných zvyklostí sú Vianoce prioritne sviatkom, kedy sa stretávajú celé rodiny a užívajú si prítomnosť jeden druhého. Na ľudí, ktorí sú osamelí, je vytváraný nátlak v obchodoch, z reklám, z médií a to sa prejavuje na ich správaní.

Druhou skupinou sú ľudia, ktorí v tomto období stratili blízku osobu. Či už daná osoba zomrela alebo šlo o nepríjemný rozchod, Vianoce pocit zlyhania a bolesti ešte znásobujú. Pohľad na ľudí, ktorí sú šťastní, v nich vzbudzuje pocit, že ich už šťastie v živote nečaká a upadajú do agónie.

Nie je však výnimkou, ak sa vianočná depresia dostaví aj u ľudí, ktorí by si za iných okolností nemali na čo sťažovať. Stresy z upratovania, strata sebadôvery, ale aj vyčerpanie z okolia, ktoré Vianoce ospevuje a prezentuje ich ako zázračné obdobie. Neraz toto zázračné obdobie spôsobí prievan v peňaženke a Slováci sú národom, ktorý sa dokáže pre nákup darčekov poriadne zadlžiť.

Nech je to akokoľvek, Vianoce sú určitým spôsobom špecifické. Dôležité je, aby ste nepremýšľali negatívne a neupadali do depresie, pretože 24. december je rovnakým dňom ako všetky ostatné. Pre každého môže byť deň lepší aj horší, no ak človek sám svoju myseľ nastavuje negatívne, pokojne sa môže stať, že zabudne aj  na to posledné, čo v živote má. Vedzte, že pravé hodnoty svojho života skôr či neskôr spoznáte. A čím to bude skôr, tým bude život krajším.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..