OFF
ON
Boxed
Lucidné snívanie: 5 vecí, ktoré ste o ňom zrejme nevedeli

Lucidné snívanie: 5 vecí, ktoré ste o ňom zrejme nevedeli

Snívanie ako také je bežnou súčasťou života. A teraz nehovoríme o túžbach, vytúžených predstavách a cieľoch, ktoré si chceme plniť. Reč je o stave mysle. Stalo sa vám, že ste zažili niekedy život v sne? Že ste mali svoje snové dvojča? Takémuto snu hovoríme bdelé alebo lucidné snívanie. Čo pre nás takýto sen znamená?

Nemyslite si, že stav, kedy sa ráno zobudíte a pamätáte si sen, znamená, že ste snívali za bdela. V okamihu keď snívate za bdela, žijete svoj sen. Dostávate sa do stavu zvýšeného vedomia. Váš sen dostáva reálne kontúry, všetko je pre vás ostré, vidíte veci jasno, viete ich pomenovať a spoznávate tváre. Dokonca sa môže stať, že lucidné snívanie budete vnímať ako súčasť života a ani si neuvedomíte, že šlo len o vedomé snívanie.

Lucidné snívanie teda môžeme v ľudskej reči charakterizovať ako živý sen. Sen, v ktorom si veci nielen predstavujete, ale ich „reálne“ aj vykonávate, no bez následkov. Taká virtuálna realita.

Lietate aj chodíte po vode

Dôležitý je spomínaný stav zvýšeného vedomia. Čo to znamená? Znamená to, že aj keď vaše telo fyzicky leží v posteli a spí, v sne sa nachádzate vy. Nemusí to byť len pohľad cez vaše oči, pokojne môžete vnímať celú realitu sna okom „kamery“.

Uvedomujete si, že je to sen, neplatia v ňom žiadne fyzikálne zákony, nikto vás nevidí, nepočuje a ani nerozprávate. Vaša podvedomá myseľ si to uvedomuje, a preto sa nebojí ničoho. V takomto sne nemáte prekážky. Môžete lietať, prechádzať cez steny alebo chodiť po vode.

Dôležité je aj to, že keďže ide o lucidné snívanie, vedomie je z časti prítomné. Ste schopní robiť rozhodnutia, sledovať celý priebeh sna, vnímate svoje pocity. Takéto snívanie je stavom nášho vedomia, ak by to tak nebolo, náš mozog by si nemohol pamätať, čo sa v sne dialo. Vedomé snívanie je o to silnejšie, že pripomína virtuálnu realitu, ale omnoho intenzívnejšie.

1. Prináša slobodu a inšpiráciu

V okamihu, kedy je vaša myseľ súčasťou snívania, vaše vedomie blúdi. Blúdi aj tam, kde by sa za iných okolností vaše telo nikdy nedostalo. Jednoducho, v tomto okamihu ste bez hraníc a lucidné snívanie vám ponúka viac možností. Počas takéhoto snívania môžete nadobudnúť inšpiráciu a vyskúšať si nesplnené túžby. Existujú metódy, ktorými stav takéhoto snívania možno navodiť.

2. Odhaľuje pravdu

Prirodzené je sen zabudnúť. Stáva sa, že desať minút po zobudení si ešte niečo zo sna pamätáte, zrekapitulujete si ho, ale o hodinu už neviete nič. Pri bdelom snívaní toto nehrozí. Najviac si sny pamätajú deti. Prečo tomu je tak? Pretože detská fantázia si vytvára asociácie a dokresľuje v realite to, čo sa mu snívalo. Dieťa je v každom z nás. Takéto snívanie vám dovoľuje nahliadnuť počas snívania do samého seba a následne pri bežných udalostiach, emóciách či činnostiach vám odpovie na mnohé otázky a vy si aj po mesiacoch od snívania konkrétneho sna naň spomeniete.

3. Tvorí vašu realitu

To, že sen nie je realita netreba nikomu vysvetľovať. Čo je však podstatné je fakt, že v sne si žijete realitu bez obmedzení. Nebojíte sa niečo urobiť, niekam ísť a ani nad tým nerozmýšľate. V skutočnosti? „To nedokážem…Tam nemôžem ísť…To nemôžem spraviť…To je nereálne.“ Možno vám to je povedomé. Vďaka snom rozširujete svoju realitu. Pozor! Vy si to neuvedomujete, ale práve sny môžu mať na svedomí, že ste schopní v realite isté veci uskutočniť.

4. Spája nás

V sne zrejme nepôjdete navštíviť suseda, ale to nie je to spájanie, o ktorom je reč. Lucidné snívanie je späté s budúcnosťou. Každý z nás je svojim spôsobom vizionár a verí v lepšiu budúcnosť. Pokojne sa hrajte na skeptických, ale šťastní chceme byť všetci a práve snívanie, vedomé snívanie nás spája s našim transformovaným, uvedomelým a možno budúcim „ja“.

5. Wellness pre mozog

Relax pre náš mozog je doslova nevyhnutnosťou. Bohužiaľ, čoraz viac myšlienok pred spaním mnohým ľudom zabraňuje vypnúť pomyselne mozog a nechať ho odpočívať. Sú to stresy života, ktoré zabíjajú naše sny. Schopnosť uvoľniť sa a nechať našu hlavu relaxovať je presne ako wellness pre naše telo. Nechať mozog relaxovať nám teda umožní aj snívať za bdela.

„Plány sú sny múdrych ľudí.”

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..