Že sa s filmovými adaptáciami kníh Stephena Kinga roztrhlo vrece, nie je žiadnym tajomstvom. A že sa medzi tuctom zlých (Cyntoryn zvieratiek, Temná veža) objaví jedna vydarená (TO) je už takmer pravidlom. Pevne veríme, že Doktor Spánok bude nadmieru kvalitným dielom, pretože TO: Kapitola 2 ním určite nebol.
O genialite majstrovej predlohy by bolo zbytočné písať. Nič nepredstavuje pre nádejného filmára väčšiu výzvu, než viac ako 1 000-stranová predloha, ktorú mnohí považujú za veľdielo. Keď kormidlo plánovaného dvojdielneho projektu opustil Cary Fukunaga, ktorý chcel ísť vlastnou cestou, chopil sa série Andy Muschietti, režisér hororu Mama. Ten fanúšikom sľúbil, že zachová ducha pôvodného románu. OK!
„Osemdesiatky“ to nie sú
Čo je dnes ťažiskom úspechu väčšiny hororových projektov, nenasledujúcich klasickú „wanovskú“ duchársku šablónu? Je to práve atmosféra filmov z 80. rokov, na ktorej sa už tri série poctivo priživuje seriálový hit Stranger Things. Všimli si to už aj tvorcovia American Horror Story, a preto zasadili najnovší prírastok antológie do roku 1984, do kempu uprostred lesov po vzore Piatku trinásteho. Pretože to dnes letí!
Práve preto si prvá časť hororu TO získala srdcia toľkých fanúšikov. Tá príjemná „spielbergovská“ atmosféra okolo partie deciek, bojujúcich proti sile, o ktorej dospelí nič netušia. TO 2 zasadené do roku 2017, v ktorom proti desivom klaunovi bojuje partia štyridsiatnikov, je už na prvý pohľad menej atraktívne.
Čudesné tempo
Stopáž presahujúca 160 minút mnohých zrejme vydesila, avšak praví fanúšikovia románu nezašli do skepticizmu, nakoľko vedia, že tak veľkolepý príbeh nie je možné ukončiť do dvoch hodín. Ako je však možné, že aj napriek tak bohatej dĺžke sa všetko dialo príliš narýchlo? Mikeove telefonáty, prvé predstavenie dospelých hrdinov či TÁ dramatická samovražda skončia v priebehu pár minút, bez výraznejšieho efektu na emócie a vy sa čudujete, či to tvorcovia myslia vážne.
Prečítajte si aj: Aké seriály prinesie druhý polrok 2019?
Následné stretnutie priateľov v čínskej reštaurácii po dlhých 27 rokoch je už absolútna scenáristická zhovadilosť. 80 percent replík dialógu tvorí fráza „fuck you!“ a zvyšných 20 sú urážky z úst Richieho.
Ďalej je divák TO 2 vystavený podivným a hlavne zbytočným flashbackom (horiaca hlava Beverly, Eddieho návšteva v lekárni či latentná homosexualita malého Richieho) a novým stretnutiam ústrednej šestice s Tým. Všetky scény sa v snímke nachádzajú na úkor nepríjemných a hlavne hrôzostrašných pasáží z knihy (Mikeov útek pred obrovským vtákom, besnenie drevorubača v bare), ktoré by na plátne vyzerali oveľa lepšie, avšak tím Muschietti-Dauberman sa rozhodli vymyslieť niečo nové.
Lepšie je nevidieť
Základným prvkom, ktorý by mal pri kvalitnom horore pracovať na plné obrátky, je ľudská predstavivosť. Práve tá dokonale dofarbuje scény pracujúce len s náznakmi. A práve tie najlepšie horory toho veľa neukazujú.
Prečítajte si aj: Sylvester Stallone vraždí členov kartelu v poslednom Rambovi
V TO 2 všetku prácu za nás odvedie otrasné CGI. Tajomné To na seba berie rôzne podoby. A každá jedna z nich je akoby vytrhnutá z hororu pre 15-ročné publikum. Ak by začiatku filmu predchádzalo logo Disney, nikto by nemohol povedať ani slovo. Desivých strašiakov z knihy nahradil vo filme digitálny hnus – či už ide o starú babku prenasledujúcu Beverly, príšerky vychádzajúce z koláčikov šťastia alebo obrovského pavúka na konci. Každý jeden záber obsahujúci tieto kreatúry degradoval tento horor na záležitosť pre deti.
Nevyužitý castingový potenciál
Pri oznámení hereckého obsadenia zrejme jasal každý. Avšak takto hriešne nevyužiť hercov formátu Jamesa McAvoya či Jessicy Chastain je zločin. A obaja zrejme radi zabudnú na tento príspevok v ich filmografii. Jediný, kto film kradne pre seba, je Bill Hader. Komik z SNL je azda jediným pozitívom premárnenej adaptácie.