Nikto z nás nie je dokonalý. Áno, teraz si možno niekto povie, že nech autor hovorí sám za seba. No v poriadku, ak je niekto názoru, že je bezchybný a ovláda všetko dokonale, nikto mu tento životný postoj neberie. Osobne som však názoru, že dokonalý nie je nikto a každý má svoje chyby. Mimochodom, ak svoje chyby nevidíte, máte asi jeden z najhorších zlozvykov na svete!
Ak sa odrazíme od faktov, každoročne sú realizované rozsiahle vedecké i nevedecké prieskumy, ktoré poukazujú na fakt, že neexistuje človek, ktorý by nemal istý druh zlozvyku alebo úchylky. A kedy vlastne možno hovoriť o zlozvyku? Hmm, verte, že definovať toto slovo nie je vôbec jednoduché. Ak by sme na to šli základom, hovoriť budeme o slovíčku zvyk. Ten definujeme jednoducho, pretože ide o istý stav, kedy daný jav vykonávame pravidelne a ustálene.
No ak pridáme slovíčko zlo, môžeme hovoriť o jave, ktorý vykonávame tiež pravidelne a ustálene, no to že ho realizujeme, nie je správne, jednoducho, nedokážeme s týmto javom definitívne skončiť, aj keď by sme možno radi. Otázkou teraz je, či si zlozvyk uvedomujeme alebo nie.
Mať zlozvyk nie je hriech
Možno vám ešte z predošlých riadkov nie je zrejmé, čo to konkrétne ten zlozvyk je. V poriadku, väčšina si možno zlozvyk spojí s obhrýzaním nechtov, hryzením si pier – zlozvyk je aj fajčenie, pohmkávanie si, kmitanie nohami, pukanie rúk či kĺbov, alebo hranie sa s vlasmi. A verte, pokračovať by sa dalo ďalej a ďalej. A to, že takýto zlozvyk máte, nie je hriech. Hoci, možno by ste sa ho radi zbavili.
Medzi zlozvyky však patrí napríklad aj porovnávanie sa, nedostatok alebo prebytok sebakritiky, podozrievavosť, prehnané sťažovanie sa, pocit stredobodu pozornosti alebo skákanie do reči či hlasné rozprávanie. Tieto zlozvyky sú niekedy na „facku“. Podobne, ako keď počas rozhovoru stokrát poviete slovíčko, proste, že alebo po každej vete počujete citoslovce, éééhm. Na každom zlozvyku je možné pracovať a odstrániť ho alebo zmierniť. So zlozvykom sa totiž nerodíte, hoci isté dedičné predispozície tam zrejme budú.
Premeňte ho na výhodu
Počuli ste už vetu, že vaše slabiny, môžu byť vašimi najväčšími prednosťami? O zlozvykoch to platí dvojnásobne. Avšak, treba otočiť gardé. Podstatné je identifikovať, o aký vlastne zlozvyk vo vašom prípade ide. Žujete neustále žuvačku, mydlíte si ruky alebo sa počas stresu chytáte za bradu či za ucho? V zásade je to jedno. Podstatné je, aby ste tento zlozvyk a neignorovali ho!
Naopak, pracujte na tom, aby ste ho odstránili a uvedomte si ten paradox. Ak odstránite váš zlozvyk, zbavíte sa slabiny, ktorá vám môže priniesť len benefity. Ak máte pochybnosti o tom, že tým, že si prestaňte obhrýzať nechty, nič nezískate, ste na omyle. Minimálne prestanete pravidelne hltať milióny baktérií, ktoré sa držia za vašimi nechtami, nebudete zvyšovať riziko infekcie tým, že sa budete hrýzť do kože a v neposlednom rade, budú vaše ruky lepšie vyzerať. A teraz si predstavte, koľko benefitov vám prinesie, ak prestanete fajčiť alebo sa zbavíte pocitu, že musíte byť stredobodom vesmíru. Pracovať na svojich slabinách je rovnako dôležité, ako rozvíjať svoje silné stránky.