Niagarské, Viktóriine či Anjelské vodopády. Rozhodne jedny z najkrajších úkazov matky prírody, ktoré sa oplatí vidieť. Ak by sme však menovali ďalších 150 vodopádov, ten najväčší by sme hľadali márne. A prečo? Pretože ten najväčší nájdete hlboko pod vodou.
Viktóriine vodopády sú považované za najväčšie vodopády sveta. Na šírku majú viac ako 1,8 km a padajú z útesu vysokého 120 m, ktorého dno sa nachádza v 130 až 140 m hlbokom kaňone. Vodopád sa nachádza v Južnej Afrike na rieke Zambezi na hraniciach štátov Zambia a Zimbabwe. Viktóriine vodopády sú očami človeka jednoducho kolosálne.
Pod vodou je všetko väčšie
Málokto to vie, no pod vodou „veľké“ znamená „ešte väčšie“. Možno si ani nedokážete predstaviť, aké vysoké hory, aké hlboké rokliny sa v nekonečnom oceáne nachádzajú. Obrovské živočíchy, obrovské rastliny, skaly, oceán jednoducho ponúka scenériu, ktorá je pred našimi očami často skrytá.
A práve tu sa nachádza aj najväčší vodopád na svete. Vedci zistili, že najväčší podmorský vodopád sa nachádza pod Dánskou úžinou, ktorá oddeľuje Island a Grónsko. Vodopád však netečie nonstop. Tieto rozsiahle kaskády vznikajú vtedy, keď chladnejšia voda zo severských morí narazí na teplejšiu vodu. Studená voda je ťažšia a tečie nadol pod teplým prúdom. Doslova si predstavte, ako sa prúd ťažkej vody ohne a tečie nadol. V tomto okamihu vzniká prietok vody odhadnutý na zhruba 5 miliónov kubických metrov za sekundu. Pre porovnanie, Niagarské vodopády majú prietok približne 2 400 metrov kubických za sekundu. Navyše, Dánska úžina je vysoká 3 500 metrov.
Takéto vodopády sú dôležité
O týchto vodopádoch vedeli vedci už v 70. rokoch minulého storočia. Dovtedy ich však nemohli nijakým spôsobom preskúmať. Tieto podvodné vodopády sú nazývané ako katarakty. V Atlantickom oceáne ich bolo objavených približne pätnásť. Pričom každý je väčší ako bežné vodopády na povrchu.
Tento jav však nevzniká iba pri strete teplej a studenej vody. Takisto je spôsobený rozdielom slanosti vôd. Zrejme to neviete, no teplota a slanosť vody ovplyvňujú do istej miery prúdenie vody v oceánoch a moriach. Tieto vodopády sú preto pre morskú biodiverzitu veľmi dôležité. Oceánografovia sa však obávajú, že globálne otepľovanie môže spôsobiť výkyvy a postupne tieto vodopády môžu zanikať. V takom prípade by nastal problém s prúdením vody v zálivoch či na pobrežiach, čo by mohlo mať vplyv na lodnú dopravu, turistický ruch a predovšetkým život morských živočíchov.