Aspoň to tvrdí kanadská spoločnosť Hyperstealth, ktorá vyvinula štít, ktorý vás dokáže urobiť neviditeľným. Štítu dali vývojári meno Quantum Stealth a vyvolali ním menšiu senzáciu. Firma, ktorá sa zaoberá kamuflážnou technikou to totiž myslí vážne a technológiu si nechali aj patentovať.
Ak by ste čakali nejaký špeciálny prístroj, ktorý vás stlačením tlačidla dokáže zázračne zneviditeľniť, sklameme vás. Neviditeľnosť v tomto prípade skrýva úplne iný fígel. Štít Quantum Stealth a jeho neviditeľnosť, nevyžaduje žiadny zdroj energie a dokonca je vyrobený z lacného materiálu. V čom spočíva princíp byť neviditeľný?
Všetko je založené na lome svetla. Ide o špecifické vrstvenie skiel, ktoré lomom svetla zabezpečuje, že skrz štít je vidno iba predmety, ktoré sú veľmi vzdialené. Predmety, ktoré sú priamo za štítom – nevidno. Systém skiel tak človeka, ktorý stojí priamo za štítom zneviditeľní. Technológia ešte nie je úplne dokonalá, pretože v pri pohľade z istých uhlov ľudské oko tuší, že v danom priestore niečo je, ale je to natoľko rozmazané, že nie je možné to identifikovať.
Prečítajte si aj: Európske auto roka 2020? Poznáme 7 finalistov
Firma Hyperstealth pracuje na vývoji špeciálneho materiálu od rok 2010. Vývojár Guy Cramer si nechal tento neviditeľný materiál patentovať a spolupracuje aj s vojenskými inštitúciami. Jeho cieľom je vyvinúť neviditeľný materiál, ktorý ale bude hmotným.
Celý nápad pritom nie je založený na nejakej revolúcii v oblasti fyziky, chémie či iných vied. Ide o princíp Snellovho zákona, ktorý definuje lom svetla v dvoch rôznych prostrediach. Inovatívna je len schopnosť aplikovať lom svetla do akéhosi materiálu.
Spoločnosť si uvedomuje, že takýto štít je nepoužiteľný a určite sa nebude používať takto. Avšak, ak by vyvinuli materiál, ktorým by sa následne pokrývali bojové vozidlá, zrejme by šlo o revolúciu vo vojenskom priemysle. V takom prípade by ponuky na seba nenechali dlho čakať. Štít Quantum Stealth je zatiaľ len akousi demonštráciou pokroku. Predstava byť neviditeľným je v skutku nepredstaviteľná, no o pár rokov sa možno dočkáme aj toho, čo sa aktuálne javí ako úplné sci-fi.