OFF
ON
Boxed
Neviditeľnosť realitou? Malý krôčik vpred

Neviditeľnosť realitou? Malý krôčik vpred

Aspoň to tvrdí kanadská spoločnosť Hyperstealth, ktorá vyvinula štít, ktorý vás dokáže urobiť neviditeľným. Štítu dali vývojári meno Quantum Stealth a vyvolali ním menšiu senzáciu. Firma, ktorá sa zaoberá kamuflážnou technikou to totiž myslí vážne a technológiu si nechali aj patentovať.

Ak by ste čakali nejaký špeciálny prístroj, ktorý vás stlačením tlačidla dokáže zázračne zneviditeľniť, sklameme vás. Neviditeľnosť v tomto prípade skrýva úplne iný fígel. Štít Quantum Stealth a jeho neviditeľnosť, nevyžaduje žiadny zdroj energie a dokonca je vyrobený z lacného materiálu. V čom spočíva princíp byť neviditeľný?

Všetko je založené na lome svetla. Ide o špecifické vrstvenie skiel, ktoré lomom svetla zabezpečuje, že skrz štít je vidno iba predmety, ktoré sú veľmi vzdialené. Predmety, ktoré sú priamo za štítom – nevidno. Systém skiel tak človeka, ktorý stojí priamo za štítom zneviditeľní. Technológia ešte nie je úplne dokonalá, pretože v pri pohľade z istých uhlov ľudské oko tuší, že v danom priestore niečo je, ale je to natoľko rozmazané, že nie je možné to identifikovať.

Prečítajte si aj: Európske auto roka 2020? Poznáme 7 finalistov

Firma Hyperstealth pracuje na vývoji špeciálneho materiálu od rok 2010. Vývojár Guy Cramer si nechal tento neviditeľný materiál patentovať a spolupracuje aj s vojenskými inštitúciami. Jeho cieľom je vyvinúť neviditeľný materiál, ktorý ale bude hmotným.

Celý nápad pritom nie je založený na nejakej revolúcii v oblasti fyziky, chémie či iných vied. Ide o princíp Snellovho zákona, ktorý definuje lom svetla v dvoch rôznych prostrediach. Inovatívna je len schopnosť aplikovať lom svetla do akéhosi materiálu.

Spoločnosť si uvedomuje, že takýto štít je nepoužiteľný a určite sa nebude používať takto. Avšak, ak by vyvinuli materiál, ktorým by sa následne pokrývali bojové vozidlá, zrejme by šlo o revolúciu vo vojenskom priemysle. V takom prípade by ponuky na seba nenechali dlho čakať. Štít Quantum Stealth je zatiaľ len akousi demonštráciou pokroku. Predstava byť neviditeľným je v skutku nepredstaviteľná, no o pár rokov sa možno dočkáme aj toho, čo sa aktuálne javí ako úplné sci-fi.

Titulná foto: unsplash.com/Ben White

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..