OFF
ON
Boxed
Nóri neprispôsobujú prírodu svojim potrebám. Vďaka tomu ostáva neporušená, divoká a silná

Nóri neprispôsobujú prírodu svojim potrebám. Vďaka tomu ostáva neporušená, divoká a silná

Severská exotika v plnej sile. Cestovateľské kino predstaví v stredu 12. decembra v košickom Kine Úsmev krajinu divokej prírody, fascinujúcich ľadovcov, majestátnych fjordov, tancujúcej polárnej žiary, modernej architektúry, bohatej kultúry i zimného športu. V sprievode cestovateľky Kataríny Kožíkovej sa návštevníci prejdú z Osla cez oblasť fjordov až na ďaleký sever, od súostrovia Lofoty cez rozsiahle Laponsko až na Nordkapp a ruskú hranicu. 

Čo pre vás znamená Nórsko?

Katarína Kožíková: Nórsko sme s manželom navštívili v rámci dlhšej cesty po Európe. Najviac nás v ňom upútala nespútaná príroda. Za to, že je taká krásna a nedotknutá, možno ďakovať najmä jeho obyvateľom, pre ktorých je ochrana životného prostredia na prvom mieste. Pre nás Nórsko teda znamená najmä spätosť s prírodou a uvedomenie si hodnoty, ktorú príroda predstavuje. A zároveň uvedomenie si zodpovednosti, ktorú máme voči nasledujúcim generáciám. Nóri už dávno vedia, že najdôležitejším dedičstvom, ktoré tu svojim potomkom zanechajú, je krajina, v ktorej budú žiť. 

Ako ste sa dostali k cestovaniu a prečo ste si vybrali Nórsko za svoj cieľ?

K. K.: Cestovanie je aktivita, ktorá neodmysliteľne patrí k nášmu životu už veľa rokov. Veľa rokov sme tolerovali fakt, že ako zamestnanci máme len obmedzený čas na cestovanie. Až nám jedného dňa došla trpezlivosť, v práci sme dali výpoveď a vybrali sa len tak naslepo na cesty. A hoci sa ľudia v našej situácii neraz vyberajú do tých najvzdialenejších a najexotickejších kútov sveta, my sme sa rozhodli lepšie spoznať to, čo je okolo nás. V rámci expedície, ktorú sme nazvali K Gibraltáru cez Nordkapp, sme precestovali 18 európskych krajín. Najviac sme však boli zvedaví práve na Nórsko. Táto krajina je opradená takými pozitívnymi a nadšenými referenciami, že je to až podozrivé. Viac ako mesiac, ktorý sme v Nórsku strávili, nás však presvedčil, že ani jedna neklamala. Snáď jediná vec, s ktorou sa nemôžeme úplne stotožniť, je tvrdenie, že dovolenka v Nórsku musí byť drahá. My sme si totiž užili Nórsko naplno a napriek tomu nás to dvoch nestálo viac ako 30 eur na deň.

V čom je podľa vás najväčšia sila tejto krajiny?

K. K.: Z nášho pohľadu spočíva najväčšia sila tejto krajiny v jej prírode a v jej obyvateľoch. Tí si totiž silu prírody veľmi dobre uvedomujú. Vidieť to na ich vzťahu k nej. Príroda je v ich hodnotovom rebríčku na popredných miestach. Sú s ňou úzko spätí a absolútne ju rešpektujú. Nemajú potrebu pretvárať krajinu na svoj obraz alebo prispôsobovať ju svojim potrebám. Vďaka tomu ostáva neporušená, divoká a silná. A to je to, čo návštevníkov Nórska fascinuje, priťahuje a núti opakovane sa vracať.  

Ktorá časť Nórska vám osobne najviac imponuje?

K. K.: Na túto otázku je skutočne ťažké odpovedať. Každá časť Nórska má niečo svojské, čím si človeka získa a kvôli čomu by sa tam rád vrátil. Na severe je to na pohľad drsná a nehostinná príroda, ktorá však v skutočnosti prekypuje životom a rozmanitosťou. Pre našinca je fascinujúcim javom aj striedanie polárneho dňa a noci. Prežiť deň trvajúci 24 hodín a vidieť slnko, ktoré nikdy nezapadá, je zážitkom na celý život. Neodmysliteľnou súčasťou koloritu Nórska sú aj fjordy. Zasahujúce niekedy aj desiatky kilometrov do vnútrozemia a lemované vysokými horami alebo strmými útesmi vytvárajú neraz neopísateľnú krásu. Do vnútrozemia zase lákajú ľadovce, ktoré človeka neprestávajú fascinovať svojou rozlohou a mohutnosťou. Ani zaľudnený juh nezaostáva v pestrosti ponuky za ostatnými časťami Nórska. Na svoje si tu prídu tak milovníci pohybu v prírode, ako aj milovníci pohybu medzi pamiatkami a turistickými atrakciami. Myslíme, že každý, kto plánuje cestu do Nórska, to pozná: je skutočne ťažké vybrať si pri ceste do tejto krajiny jeden cieľ a rozhodne to nie je iba kvôli jej rozlohe. 

Akú trasu alebo aké zastávky by ste odporučili návštevníkom, ktorí idú do Nórska prvýkrát a chcú zažiť esenciu tejto krajiny? 

K. K.: Je jedno, do akej časti Nórska alebo na aké miesta sa v Nórsku vyberiete. Táto krajina si získa srdce mnohých svojich návštevníkov a tí sa do nej potom radi a často vracajú. Ak však máme byť konkrétni a vychádzať z vlastnej skúsenosti, naše odporúčania by boli nasledovné. Tým, ktorí sa do Nórska vyberú po prvý raz, odporúčame dopriať si koktejl namiešaný z prírodných krás aj pamiatok postavených ľudskou rukou. Treba zájsť až za severný polárny kruh a zažiť si na vlastnej koži polárny deň. Neobíďte pritom najsevernejší bod európskeho kontinentu Nordkapp. Spravte si zastávku v mestečku Tromsø. Majú tu zaujímavé múzeá a akvárium. Obdivovať budete aj miestnu architektúru a z údivu nebudete vychádzať nad schopnosťou obyvateľov mesta prežiť v týchto nehostinných podmienkach. Navštívte Lofoty. Podmania si vás rozmanitosťou, neopakovateľnosťou a krásou prírody a očaria vás romantikou a pokojom malých rybárskych dediniek. Zastavte sa v meste Trondheim – nepochybne jednom z najkrajších miest Škandinávie. Prekonajte závrat a strach z výšok a vyberte sa na túru po hrebeni Romsdalseggen. Odmenou vám budú nezabudnuteľné výhľady a zážitky. Po ceste od Romsdalseggen smerom na juh je to len na skok k Trollstigen. Aj slávna cesta má niečo do seba, ale my sme najviac obdivovali vyhliadku nad ňou. Zhmotňuje a dokonale demonštruje vzťah Nórov ku krajine a k prírode. Pozrite sa zblízka na najväčší ľadovec európskeho kontinentu – Jostedalsbreen. Prejdite sa uličkami najstaršieho mesta v Nórsku Lærdalsøyri. V Bergene sa ponorte sa do víru veľkomestského života na severský spôsob.    

A naopak, čo by ste odporučili tým, ktorí v Nórsku už boli a mali by chuť vybrať sa do menej známych turistických miest?

K. K.: Ak patríte k ostrieľaným návštevníkom Nórska a všetky jeho notoricky známe a ikonické miesta už máte v malíčku, skúste sa pozrieť na tieto. Mys Kjerkeneset leží len pár kilometrov od Nordkappu a túru naň možno spojiť napríklad s túrou na Knivskjelodden. Ideálne miesto najmä pre tých, ktorí si chcú krásy severskej prírody a polnočné slnko vychutnať nanajvýš tak v spoločnosti chaluhy veľkej a zopár sobov. Pretlaku turistov sa nemusíte obávať ani v národnom parku Ånderdalen na ostrove Senja. Pri jazere Snåsavatnet zíďte z hlavnej cesty E6, obíďte jazero bočnými cestami a objavte Toskánsko severu. Vezmite si so sebou dostatok vody a vyberte sa na najvyšší morský útes Európy Hornelen. A keď už budete v týchto končinách, zájdite sa okúpať spolu s domácimi v chladnom Nórskom mori na pláž Grotle. Choďte si pozrieť aj najzápadnejší bod Nórska – Vestkapp. O úchvatné výhľady sa tu deliť budete nanajvýš tak s ovečkami. 

Čo by si nemali zabudnúť zobrať so sebou?

K. K.: Do Nórska si so sebou treba vziať to správne oblečenie. Pripravte sa na to, že aj počas leta sa môže ochladiť až na nulu. Rozhodne si so sebou zoberte tiež kompletnú kempovaciu výbavu. Nórsko je ideálna krajina pre kempovanie. Nejde len o to, že Nórsko vám aj zákonom povoľuje rozložiť si stan takmer kdekoľvek. Rozhodujúce je to, že Nórsko ponúka nespočetné množstvo miest, na ktorých bude nocovanie zážitkom, aký vám nedokáže poskytnúť ani ten najluxusnejší hotel. A do tretice si so sebou vezmite udicu. Či už ste skúsení rybári alebo s rybárčením nemáte žiadne skúsenosti, s udicou v Nórsku od hladu neumriete. Ale pozor, bez povolenia je možné loviť ryby iba v mori. 

Čo vás v tejto krajine prekvapilo najviac?

K. K.: Najviac nás prekvapila všadeprítomná a dokonalá čistota. Napriek tomu, že krajinu navštívia milióny turistov ročne, v Nórsku sa vám nemôže stať, že na prechádzke v prírode alebo na odpočívadle pri ceste natrafíte na obal z dojedenej desiaty vyhodený len tak do priestoru, či na žiarivo biele stopy vykonanej potreby. Sme presvedčení, že je to zásluha samotných Nórov, ktorí svojou úctou voči prírode a disciplinovanosťou sami idú príkladom všetkým návštevníkom svojej krajiny.  

 

Katarína Kožíková

Po dekáde strávenej v korporáciách mala Katarína plné zuby dovolenkovania, a tak opustila pohodlný život zamestnanca a rozhodla sa cestovaniu venovať naplno. V rámci expedície k Gibraltáru cez Nordkapp prešla za 150 dní 18 európskych krajín a najviac času strávila práve v Nórsku. O svojich cestách, ktoré absolvuje s manželom Tomášom, píše blog.

12. 12. (streda)

Štart: 17:00 hod.

Lístky: bit.ly/NorskoKE

Event: https://www.facebook.com/events/2143903768982339/

Autor

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov zdolahore.sk, generaciarapu.sk, kryptotrejder.sk. Študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..