OFF
ON
Boxed
Piráti a páska cez oko: Mýtus vyvrátený

Piráti a páska cez oko: Mýtus vyvrátený

Verte či neverte, ale pirátska páska cez oko nikdy nebola znakom chýbajúceho oka. Zostali ste zaskočení? Prečo potom piráti pásku cez oko vlastne nosili? Dôvod sa vám možno bude zdať absolútne bez zmyslu, no v skutočnosti je to dôvod celkom prostý.

Dôvodom bol lepší zrak

Pravda je taká, že piráti nosili pásku cez oko, aby lepšie videli v tme. Fámy o nekonečných bojoch a obetách v podobe vypichnutého oka sú teda obyčajný mýtom. Dnes tento proces, ktorí využívali piráti po stáročia, nazývame doslova prispôsobovanie sa tme, respektíve „dark addapting.“

Je potvrdené, že ľudskému oku trvá adaptácia zo svetla na tmu a naopak približne 25 minút. Málokto to vie, no tento proces zažívame vždy, keď zaspávame. Človeku občas zaspávanie trvá dlhšie, pretože oči sa snažia na tmu adaptovať. Rovnako tak pri striedaní svetla a tmy v rôznych priestoroch.

Neustále v pozore

Pre pirátov a pirátske lode bolo veľmi dôležité byť neustále v strehu a sledovať každý horizont. Mnoho z nich chodilo z podpalubia na palubu a neustále zmeny svetla spôsobovali dlhšiu adaptáciu a stratu koncentrácie. Samozrejme, piráti to takto teoreticky neobjasňovali. Páska cez oko im však umožňovala omnoho lepšie prispôsobenie sa svetlu a na to im stačil prostý sedliacky rozum.

Rovnako tak sa pirátske posádky často plavili v noci. Po tom, čo si pásky z očí dali dole, dokázali v tme vidieť ostrejšie.

Jednoduchý test

Ak sa vám zdá táto informácia banálna, vyskúšajte si to. Je to overiteľný fakt. Ak budete večer doma, zhasnite svetlá a jedno oko si prelepte leukoplastom alebo len zakryte rukou. Aspoň na 5 minút a následne prejdite do miestnosti, kde je svetlo zapnuté. Potom dajte ruku dole. Vráťte sa opäť do tmy a uvidíte, že oko, ktoré ste mali prekryté, bude svetlo vnímať omnoho prirodzenejšie a váš obzor bude ostrejší ako v prípade druhého oka bez prekrytia.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..