Začiatkom novembra postihli územie Apeninského polostrova rozsiahle búrky, ktoré spôsobili záplavy po celom území Talianska. Škody dosiahli hodnotu viac ako 1 miliardu eur a vyžiadali si približne 30 ľudských životov. Veľké škody voda napáchala aj v Benátkach, ktoré nástrahám vody čelia už stáročia. Záplavy potvrdili, že v budúcnosti, predpoklad je 30 až 50 rokov, hrozí romantickým Benátkam úplné zaplavenie.
Katastrofický scenár
Región Benátska je povodňami zmietaný skutočne často. Región získal aj prívlastok acqua alta, čo znamená vysoká voda. Najhorším obdobím je práve jeseň, kedy je pre Benátky typický silný vietor, častejšie zrážky a zvýšená hladina lagúny.
Na začiatku novembra Benátky zažili obrovský šok. Hladina vody stúpla o 156 cm, čo spôsobilo, že pod vodou bolo až 75 percent celého mesta. Pričom nenávratne poškodené bola i bazilika svätého Marka, ktorú voda zaplavila do výšky jedného metra.
Správca stavby Carlo Tesserin neskrýval sklamanie: „Bude pre nás nemožné škody opraviť.“ Ulice Benátok sa vodou plnia rok čo rok rýchlejšie. Obyvatelia Benátok si rozdiely všímajú veľmi pozorne. Kedysi zvýšenie hladiny o 90 cm znamenalo preplnené kanály a zaplavené mnohé ulice. Dnes, ak hladina vody v lagúne narastie o 90 cm, hladina v meste stúpne o 140 cm a zaplavená je polovica mesta. Ak sa hladina zvýši na 200 cm, Benátky budú presne pod úrovňou mora.
MOSE Project má byť spasením
Ako sa vyhnúť nevyhnutnej katastrofe? Toto rieši talianska vláda, ktorá vkladá obrovské investície do projektu s názvom MOSE Project. Okrem iného, obyvatelia Benátok majú v mobiloch aplikáciu, ktorá ich upozorňuje na blížiace sa zvýšenie hladiny vody v podobe SMS.
MOSE Project je pomenovaný po prorokovi Mojžišovi, pred ktorým sa rozostúpilo Červené more. Účinnosť projektu je založená na účinnosti protipovodňových zábran. Bariéry, ktoré majú pokryť viac ako 18 kilometrov územia lagúny, by boli vytvorené zo 78 uzatvárateľných brán, ktoré by hladinu vody v meste regulovali. Celkovo by toto opatrenie hladinu mohlo znížiť o viac ako 60 cm. Dokončiť by sa mal v roku 2022. Už dnes na projekte pracuje viac ako 4 000 ľudí.
Ako efektívny tento program za miliardy eur bude, ukáže až kritický stav. Ak systém odolá, Benátky môžu nad hladinou zotrvať o niekoľko desaťročí dlhšie.