Nový trend, ktorý nie je až tak novým, tzv. e-cigarety sa dostávajú do povedomia verejnosti viac a viac. Hoci ide oproti klasickým cigaretám o „zdravšiu“ formu fajčenia, skutočnosť nie je až taká ružová. Vedci zistili, že vaše telo vystavujete nebezpečným toxínom a baktériám, ktoré sú odolné aj voči antibiotikám.
Ak preferujete fajčenie elektronických cigariet, možno by ste mali zvážiť, či v tom budete pokračovať. Najnovšie štúdie, ktoré zverejnil i britský Daily Mail totiž dokazujú, že E-cigarety od najznámejších amerických výrobcov, obsahujú nebezpečné endotoxíny a baktérie. Značka týchto E-cigariet je najrozšírenejšou i na Slovensku.
Autori štúdie testovali 75 jednorázových vaporizérov. Pre vysvetlenie, vaporizér je zariadenie, ktoré slúži na zmenu skupenstva z tuhého na plynné. Na sublimáciu sa využíva napr. tabak alebo iné byliny a rastliny. Je pravdou, že pri vaporizácii nevzniká tak vysoké množstvo karcinogénnych látok. Práve na tomto princípe fungujú i elektronické cigarety. Vaporizéry sa využívajú i v medicíne, kde ide o certifikované zariadenia. Pri testovaní vaporizérov v e-cigaretách vedci objavili prítomnosť bakteriálnej nákazy až vo štvrtine z nich.
Vystavenie sa týmto toxínom vedie k vznikom astmy, zápalov či problematickej funkcii pľúc. Ide o gramnegatívne baktérie, ktoré majú silný povlak a to ich robí odolnými aj voči antibiotikám. Dokonca v mnohých vaporizéroch objavili stopy po glukáne, čo je látka, ktorá sa nachádza v hubách. Ide teda o pleseň. Dlhodobé inhalovanie je takmer istou zárukou vzniku respiračných ochorení.
David Christiani ako jeden z členov výskumného tímu sa obáva, že takéto zavádzajúce propagovanie „zdravšieho“ fajčenia, bude viesť k nárastu fajčiarov a pacientov bude pribúdať. Taktiež Christiani predpokladá, že zdrojom kontaminácie môžu byť knoty či ovocné príchute, čo je dôsledkom použitých surovín a aróm. Doktor Mi-Sun-Lee je toho názoru, že pre takéto produkty by mala byť vytvorená regulačná politika.
Profesor John Newton vyslovil, že medzi odborníkmi panuje názor, že elekotornická cigareta je menej škodlivá ako klasická. I tak však niektorí experti i politici uvažujú, že rovnako, ako je špecifická dňa pre klasické tabakové cigarety, špecifická daň by sa mohla zaviesť i na elektronické cigarety. To by, samozrejme, cenu E-cigariet mohlo značne navýšiť.