OFF
ON
Boxed
Prečo máme najlepšie nápady v sprche?

Prečo máme najlepšie nápady v sprche?

Dalo by sa predpokladať, že najlepším miestom na premýšľanie je veľká miestnosť s veľkým pracovným stolom, dostatkom svetla a obrovským, jedinečným výhľadom.

To je najčastejšia predstava ideálnej kancelárie.

Čím vyššia pozícia vo firme, tým viac sa pracovisko približuje k tomuto zdanlivému ideálu: „ako odmena za kvalitné a brilantné myslenie, ktoré tam v tom ideálnom prípade dosiahneme“.

Lídri majú tendenciu mať veľký pracovný stôl a ešte väčší výhľad. Ale táto domnienka v skutočnosti nezodpovedá tomu, ako naša myseľ funguje. Najväčšou prekážkou dobrého myslenia nie je príliš malý stôl alebo nezaujímavý výhľad. Predovšetkým ide o toto: strach.

Tie najhlbšie myšlienky, s ktorými sa musíme vysporiadať, majú často znepokojujúci charakter. Keby sme sa nimi príliš zaoberali a analyzovali ich význam, môže z toho vyplynúť isté riziko. Mohli by sme zistiť, že niektoré z našich starších presvedčení neboli tak správne, ako sme predpokladali. Mohli by sme si uvedomiť, že sme predtým o niečom uvažovali príliš hlboko alebo jednoducho nesprávne a teraz to musíme prehodnotiť. Možno preto musíme pristúpiť k nejakým významným alebo citlivým zmenám v našom živote.

Keď sa zamyslíme nad týmito všetkými možnými scenármi, časť v nás, ktorá túži po pokoji namiesto rastu, je zrazu zalarmovaná. Naša ostražitá časť je rozrušená, varuje nás, rozptyľuje a znervózňuje. Príliš veľa myšlienok, príliš veľa scenárov. Šikovne sa nás snaží zmiasť a zmanipulovať náš mozog a spôsob myslenia. Blokuje akékoľvek kroky smerujúce k novým nápadom, ktoré (hoci sú dôležité a zaujímavé) predstavujú pre náš mozog určitý druh hrozby.

Našťastie existuje riešenie: sprcha

Sprcha je pre naše myslenie a konanie neuveriteľne užitočná. Konečne miesto, kde môžeme naozaj premýšľať. Pod sprchou, obklopení parou a na pár minút uvoľnení, naša myseľ konečne nie je na pozore. Časť nášho mozgu v sprche vypne. Zaujíma nás predovšetkým to, aby sme si poriadne umyli telo a vlasy.

Tento stav rozptýlenia môžeme prirovnať k šoférovaniu alebo k prechádzke v lese, kedy dostáva nesmelá časť našej mysle dostatok priestoru. To je moment, kedy je naše autentické a odvážne vnútorné konanie v stave pokoja.  Spoločnosť kladie veľmi veľký dôraz na dobré nápady, no vkladáme minimum úsilia do skúmania dôvodov, prečo je tak ťažké tie dobré nápady aj realizovať, pracovať na nich, veriť im a držať sa ich.
Americký filozof a spisovateľ Ralph Waldo Emerson raz napísal:

„V každej práci génia spoznáme svoje vlastné potlačené myšlienky“

Inými slovami, tí takzvaní géniovia nemajú o nič iné myšlienky, než väčšina z nás. Jednoducho sú len lepší v odstraňovaní zábran a predsudkov.

Keď teda najbližšie budete premýšľať o dôležitých veciach vo svojom živote, spomeňte si, čo je skutočné premýšľanie a kde sa odohráva. Spomeňte si, že skutočný nepriateľ dobrého myslenia nie je malý pracovný stôl alebo skromný výhľad z Vašej kancelárie: je to (skoro vždy) strach, proti ktorému neexistuje lepší prostriedok ako táto „tajná zbraň“ Vášho najhlbšieho ja: ranná sprcha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..