OFF
ON
Boxed
Prichádzate o rozum? Možno aj váš mozog požiera sám seba

Prichádzate o rozum? Možno aj váš mozog požiera sám seba

Zdá sa vám, že viac zabúdate? Horšie sa sústredíte? Alebo máte problém s jednoduchými logickými úlohami? Príčinou môže byť práve nedostatok spánku. Spánok je pre činnosť nášho mozgu naliehavou nutnosťou. Rovnako ako počas spánku regeneruje naše telo, regeneruje i naša myseľ.

V priebehu procesu spánku sa náš mozog zbavuje (detoxikuje) vedľajších produktov mozgovej činnosti. Dá sa povedať, že mozog počas spánku zametá všetko, čo už viac nevyužije. A je to práve nedostatok spánku, ktorý môže spôsobiť spánkovú depresiu. V takom prípade mozog neodstraňuje iba toxické častice, ale aj neškodné neuróny. A to je podstata toho, že mozog požiera sám seba.

V našom mozgu sa nachádzajú dva druhy neurónov. Mikroglie a astroglie. Mikroglie zabezpečujú odstránenie malých nepotrebných čiastočiek z nášho mozgu. Astroglie redukujú nadbytočné neurónové prepojenia (synapsie). Tieto procesy sú pre mozog veľmi dôležité, a preto je spánok nevyhnutným. Práve vtedy tento proces prebieha.

Ak je však váš mozog v stave spánkovej depresie, čo znamená, že nemá dostatok spánku a času na regeneráciu, dochádza k procesu, kedy tieto neuróny odstraňujú aj časti mozgu potrebné pre jeho správnu funkciu.

Neurológ a vedec Michele Bellesi z talianskej polytechnickej univerzity v Ancone vykonal tento experiment spolu s tímom na myšiach. Pri jednej skupinke hlodavcov bol aplikovaný spánok v rozmedzí od 6 – 8 hodín. V prípade druhej išlo o spánok prerušovaný a v tretej skupine boli hlodavce, ktoré boli počas dňa hore iba 8 hodín. Štvrtá skupinka boli hlodavce, ktoré boli bez spánku päť dní.

Prirodzene, vedci zistili, že u skupinky hlodavcov, kde išlo o nedostatok spánku, začali astroglie zvyšovať svoju činnosť až do momentu, kedy mikroglie nezačali požierať zdravé neurónové zakončenia. Tento jav býva spájaný aj s Alzheimerovou chorobou. Od roku 1999 prišlo k nárastu tohto ochorenia o 50 percent. Kariéra by nikdy nemala preskočiť vaše zdravie. Tieto poznatky vo forme štúdie uverejnil aj britský Journal of Neuroscience.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..