OFF
ON
Boxed
Prvá žena, ktorá pokorila Mora Mora: Sasha DiGiulian

Prvá žena, ktorá pokorila Mora Mora: Sasha DiGiulian

Meno Sasha DiGiulian (26) možno nie je na prvé či druhé počutie nijak známe. Mladá Američanka je profesionálnou skalolezkyňou. Ako skalolezkyňa pokorila už niekoľko rekordov, má za sebou viac ako 30 výstupov a naposledy pokorila slávnu skalu Mora Mora na Madagaskare.

Ak sa vám zdá, že to, čo táto žena predvádza, je hotové šialenstvo, nečudo. Pre Sashu DiGiulian je však slovo šialenstvo skôr synonymom vášne a pokušenia. So skalolezectvom začala už vo veku 6-tich rokov. Ak by ste náhodou nevedeli, v čom je skalolezectvo iné ako horolezectvo, tu sú jediným istením vaše končatiny. Sasha totiž zdolala viac ako 30 skalných monumentov bez istenia. Ako prvá Američanka dosiahla najvyššiu úroveň v skalolezectve s označením 9a.

Prečítajte si aj: Za rok zarobili 20 miliónov dolárov: Dve sestry vybudovali biznis vo vani

Má za sebou výstupy na juhoafrický masív Rolihlahla, na skalu Big Wall v Brazílii, The Misty Wall v štáte Yosemite a po novom do zbierky pridala skalu Mora Mora (8c) na Madagaskare.

Mora Mora

Skala Mora Mora na Madagaskare je 700 metrov vysoký masív, ktorý je označený stupňom 8c. Radí sa medzi najnáročnejšie skalolezecké monumenty. Sasha DiGiulian je vôbec prvou ženou, ktorá skalu Mora Mora pokorila bez akéhokoľvek istenia. Spolu s ňou skalu zdolal jej skalolezecký partner Edu Marin. Pre Marina to bol už druhý výstup na slávnu Mora Mora.

Američanka Sasha DiGiulian počas zdolávania skalného masívu Mora Mora na Madagaskare

Foto: Francois Leabeau

Na skale Mora Mora zlyhalo niekoľko skúsených skalolezcov. Množstvo z nich dokonca výstup hore prerušilo, pretože žulový monument má takmer rovný povrch. Miesta na úchop majú veľkosť olúpaného arašidu.

Roky tvrdej prípravy k vrcholu

Desiatky hodín tréningu, cestovanie, praktizovanie náročných výstupov vyvrcholili k trojdňovému výstupu na tento vrchol. V istých momentoch si sama Sasha nebola istá, či lezenie dokončí.

Sasha DiGiulian a Edu Marin pri oddychu na rímse skaly Mora Mora vo výške 500 metrov.

Foto: Francois Leabeau

„Nevedela som, či sa mi tento výstup podarí, ale prísť sem na Madagaskar bol jediný spôsob, ako to zistiť. Myslela som iba na vrchol a verila, že sa mi to nesníva“ povedala Sasha. Nesnívalo, hoci ona sama bola svojím úspechom prekvapená, ostatní verili, že to dokáže. Zdolala najťažšie skalné monumenty, aké kedy žena mohla zdolať a teraz pokorila slávnu „Moru“.

„Typická“ skalolezkyňa

Množstvo skalolezcov sa považuje za exotov, ktorí žijú v dodávkach a stravujú sa na konzervách, strážia si hmotnosť, držia diétu a podobne. Sasha DiGiulian je iná. „Rozhodne som vďaka skalolezectvu vyrástla v silnejšiu ženu. Rada si maľujem nechty, milujem vysoké podpätky, milujem pohodlný spánok, ale prespím aj na skalnej rímse vo výške 500 metrov na Madagaskare. Som spokojná, kým som, a to, že nespím v dodávke, neznamená, že nie som pravou skalolezkyňou,“ povedala na margo toho, že ju mnohí odborníci kritizujú za jej prístup.

Sama tvrdí, že sa cíti dobre a plánuje už ďalší veľký výstup. „Skalolezectvo mi dodalo sebavedomie. Cítim sa dobre, som vo vlastnej koži. Je to ako keby som sem patrila.

Príbeh mladej Američanky, ktorý je príkladom toho, ako sa dostať ZdolaHore.

Zdroj: shape.com

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..