OFF
ON
Boxed
Selfie tyč sme mali v Československu už v roku 1969!

Selfie tyč sme mali v Československu už v roku 1969!

Dnes už možno na Slovensku ani neexistuje tínedžer, ktorý by nemal doma selfie tyč. Priznajme si, nielen nám, ale ľuďom na celom svete tento nie príliš zložitý vynález doslova učaroval. Aj keď ide o “trendy” záležitosť posledných rokov, zdá sa, že tento nápad vznikol už dávno pred tým. Pýtaš sa kde? Budeš prekvapený. Pravdepodobne u nás doma, teda v Československu, a to už v roku 1969!

Občas sa stáva, že tvorcovia Sci-fi kníh, článkov či filmov doslova predbehnú svoju dobu a pravdivo predznamenajú technologický vývoj v určitej oblasti, ktorý v budúcnosti skutočne nastane. Snáď netreba pripomínať meno spisovateľa Julesa Verneho a názvy jeho románov Cesta na mesiacDvadsaťtisíc míľ pod morom, teda príbehov, v ktorom sa objavujú ponorky a vesmírne rakety.

Niečo obdobné i keď samozrejme v takpovediac ďaleko menšom rozsahu sa podarilo i tvorcom československého filmu “Zabil jsem Einsteina, pánové” z roku 1969. A to hneď v jednej zo začiatočných scén Sci–fi komédie Oldřicha Lipského. Hlavná postava, ktorú hrá známa česká herečka Iva Janžurová tu vytiahne teleskopickú tyč s miniatúrnym fotoaparátom nachádzajúcim sa na jej konci. Po stlačení spúšte sa z vrchnej časti dokonca vysunie vytlačená „selfie“, na ktorej sa Iva Janžurová nachádza so svojim filmovým manželom, ktorý sa chystá odcestovať z roku 1999 do minulosti, aby napravili údajné následky Einsteinových objavov – zarastanie žien fúzmi a ženskú neplodnosť.

Zaujímavé je, že túto skutočnosť, teda akýsi objav predchodcu selfie tyče v československej komédii Zabil jsem Einsteina, pánové si všimli i viaceré zahraničné médiá. Tie ju opisujú dokonca ako lepší koncept, keďže dokáže fotografiu nielen spraviť, ale aj ihneď vytlačiť.

Autor

Co-founder projektu zdolahore.sk, freelancer píšuci o všetkom zaujímavom a podnetnom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..