OFF
ON
Boxed
Skvostný úlovok na dne mora: 900 fliaš koňaku

Skvostný úlovok na dne mora: 900 fliaš koňaku

Bájne hľadanie pokladov na dne oceánov a morí nie je ničím nezvyčajné. A veru, pod morskou hladinou sa toho môže skrývať viac, než si dokáže ľudská myseľ predstaviť. Niekoho by na morskom dne potešil poklad v podobe mincí a šperkov, no a niekoho omnoho viac poteší, ak objaví 900 fliaš vzácneho alkoholu.

A práve švédsky tím potápačov sa postaral o unikátny nález. Ešte počas 1. svetovej vojny sa vo vodách Baltského mora potopila švédska loď Kyros. Potopila, lepšie povedané, bola potopená. Hoci Švédsko bolo počas tohto globálneho konfliktu neutrálnou krajinou, nemecká ponorka mala podozrenie, že Švédi napomáhajú Rusom, ktorých zásobujú muníciou alebo iným druhom vojenskej podpory. Kyros sa potopil 19. mája 1917, teda približne pred 102 rokmi.

Potopený vrak bol objavený ešte v roku 1999. Potápačský tím Ocean X na čele s vedúcim expedície Petrom Lindbergom podľa zistených údajov predpokladal, že na lodi mal byť náklad určený pre ruskú aristokraciu a možno smerovali až k ruskému cárovi Mikulášovi II. Rozhodne teda nemalo ísť o tovar nízkej akosti.

Prečítajte si aj: Vianoce a Dubaj alebo škriatkovia na Islande

Samozrejme, na lodi sa našli rôzne strojné súčiastky, oceľ a takisto malé množstvo munície, ktoré ale slúžilo posádke. Najväčším a najvzácnejším objavom boli fľaše bylinného likéru Benedictine a koňaku De Haartman & Co. Mnohé z fliaš už boli poškodené, pretože tlak vtlačil zátky dnu a obsah tak bol znehodnotený. Veľké množstvo fliaš však ostalo nepoškodených a vďaka nízkej teplote vody a tme na dne oceánu boli teda skladové podmienky ideálne. Je teda veľká šanca, že obsah je stále konzumovateľný. To však ukáže až rozbor.

Nálezcovia zdôraznili, že nielenže ide o významný nález z pohľadu zberateľského, ale takisto ide o pozostatok, ktorý je kusom histórie bývalého imperiálneho Ruska. Ocean X po rozbore plánuje tento skvostný úlovok vložiť do aukcie.

titulná foto: unsplash.com/Cristian Palmer

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..