OFF
ON
Boxed
Slovensko má prvú prezidentku v histórii

Slovensko má prvú prezidentku v histórii

Slovenský národ rozhodol v demokratickej voľbe prezidenta Slovenskej republiky. V druhom kole prezidentských volieb 2019 sa víťazkou stala Zuzana Čaputová. Tá obhájila svoje suverénne víťazstvo z prvého kola. Práve ona sa tak stane prvou prezidentkou Slovenskej republiky v histórii.

Po spočítaní všetkých hlasovacích lístkov, ktoré Slováci vhodili do urien po celom Slovensku, dosiahla volebná účasť 41,79 %, čo je takmer o 7 % menej ako tomu bolo v prípade prvého kola. V druhom kole dosiahol počet platných hlasov cifru 1 808 985.

Zuzana Čaputová získala 58,40 % platných hlasov. Jej meno tak zakrúžkovalo presne 1 056 582 voličov. Jej protikandidát Maroš Šefčovič získal 41,59 % platných hlasov. Dôveru mu tak vyslovilo 752 403 voličov. Druhé kolo teda naplnilo prognózy a hoci dokázal Maroš Šefčovič z pôvodného náskoku Zuzany Čaputovej nejaké percentá ukrojiť, pohodlný náskok dnes už novej prezidentky SR bol viac ako postačujúci.

Do volebného tábora prišiel po polnoci i úradujúci prezident Andrej Kiska, ktorý Zuzane Čaputovej vyjadril podporu. „Zase nám mnoho krajín závidí – že sme si zvolili prezidentku,“ uviedol prezident Andrej Kiska. Do volebnej centrály prišiel i Róbert Mistrík, ktorý sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej ešte pred prvým kolom volieb.

Zuzana Čaputová po sčítaní 77,5 percenta hlasov vystúpila na pódium a poďakovala všetkým, ktorí pri nej v jej kampani stáli. „Ďakujem, že ste boli so mnou, ja budem teraz s vami. „Veľké veci ako je budovanie krajiny, sa rodia pomaly. My práve začíname, no budeme vytrvalí,“ povedala víťazka volieb.

Ešte predtým ako Zuzana Čaputová predniesla svoju ďakovnú reč, telefonicky jej zablahoželal aj Maroš Šefčovič, ktorý priznal svoju porážku a s rešpektom prijal vôľu ľudu, ktorí na Slovensku žijú. Víťazke volieb dokonca zaslal kyticu.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..