OFF
ON
Boxed
Slovensko si dnes v 2.kole volieb volí prezidenta

Slovensko si dnes v 2.kole volieb volí prezidenta

Slovenská republika dnes rozhodne o novom prezidentovi, ktorý bude zastávať tento post po dobu nasledujúcich piatich rokov. Do 2. kola postúpila víťazka prvého kola Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Víťaz volieb nahradí v prezidentskom paláci dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku. Nový prezident bude inaugurovaný dňa 15. júna 2019. 

Dnes o siedmej hodine rannej sa otvorili volebné miestnosti. Približne 4,4 milióna voličov si dnes vyberá hlavu štátu. Môže tak urobiť do 22:00. V druhom kole volieb prezidenta sa hlasuje v 5 940 volebných miestnostiach.

Právo voliť prezidenta má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Oproti prvému kolu tohtoročných prezidentských volieb je nárast voličov, ktorí sa volieb môžu zúčastniť o zhruba 2 000. Sú to voliči, ktorí dosiahli vek 18 rokov medzi prvým a druhým kolom volieb.

Ako sa volieb zúčastniť a ako voliť? 

Po príchode do príslušnej volebnej miestnosti musí volič preukázať volebnej komisii svoju totožnosť. Volič sa preukáže občianskym preukazom. V prípade, že volí v inom volebnom okrsku ako v tom, v ktorom bol pôvodne zapísaný, spolu s občianskym preukazom musí predložiť aj hlasovací preukaz. Hlasovací preukaz vydáva obec.

Aj cestovný pas je ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta prípustný. Avšak len pre oprávnených voličov, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt. Tí sa volieb môžu zúčastniť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti a hlasovať tu s platným pasom. Musia tiež okrskovej volebnej komisii predložiť čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine, ktorého vzor ministerstvo vnútra zverejnilo na svojej webovej stránke.

Prvé volebné výsledky

Väčšinu z nás budú samozrejme zaujímať výsledky. Tie prvé dorazia po zatvorení volebných miestností. Teda krátko po 22:00h by mali začať nabiehať prvé čísla z jednotlivých volebných obvodov. Samozrejme, ak voľby budú prebiehať hladko.

Oproti 1.kolu prezidentských volieb spred dvoch týždňov, by spočítavanie hlasov malo byť rýchlejšie. Prečo? Na hlasovacích lístkoch budú mená len dvoch kandidátov, takže spočítavanie by malo byť jednoduchšie. O tom, či vyhrala voľby Zuzana Čaputová alebo Maroš Šefčovič, sa rozhodne až na druhý deň.

Prvého kola prezidentských volieb sa zúčastnilo 48,74% oprávnených voličov. Zuzana Čaputová v nich dosiahla 40,57%, Maroš Šefčovič 18,66%.

Kto sa stane víťazom 2.kola a zároveň hlavou štátu na najbližších 5 rokov?

 

 

 

​​​

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..