Svet technológií je fascinujúcim dôkazom toho, že lenivosť je jedna z najlepších ľudských vlastností. A to z jednoduchého dôvodu. Preto, aby sme si uľahčili život a nemuseli sa príliš hýbať, sme však schopní ochotne pohnúť mozgovými závitmi. A aj preto je to zaujímavý objav, ktorý uvíta možno väčšina z nás. Predstavte si, že váš smartfón nebude na nabíjačke 60 minút, dokonca ani 30 minút, ale iba po dobu krátkych 6 minút.
Lítium-iónové batérie, tzv. Li-Ion batérie sú dnes najviac používaným zdrojom napájania mnohých elektronických zariadení. A práve v tomto smere sa čoskoro môže udiať jedna závratná zmena. Lítium je alkalický kov, ktorého zdroj je pomerne obmedzený a zároveň jeho následná recyklácia či likvidácia je pomerne nákladná. Lítiové články a akumulátory sú však perfektným zdrojom pre uchovanie elektrickej energie. Avšak práve slabiny Li-Ion batérie podľa mnohých spôsobili, že elektromobily u ľudí neboli prijaté tak, ako vývojári očakávali. Dôvodom je predovšetkým doba nabíjania elektromobilov (8, 10 až 12 hodín).
Si-Ion alebo sodíkové batérie
Práve sódium-ión by sa čoskoro mohol stať alternatívou lítia. Dôvod je ten, že ide o lacnejšiu a dostupnejšiu surovinu, ktorá má podobný vzhľad ako lítium a zároveň má veľmi podobné, no predsa čiastočne odlišné chemické vlastnosti.
Ani sodík však nie je úplne ideálnym. Problém je, že sodík je ťažší. Preto nie je úplne jednoduché nahradiť ním lítium. Vedci zo spoločnosti NITech pracujú približne so 4300 zlúčeninami sodíku a snažia sa vytvoriť vysokovýkonnú štruktúru, ktorá tento problém vyrieši. Jednou z takých by mala byť zlúčenina s označením Na2V3O7.
Nabitie za 6 minút
Na2V3O7 má správny výkon a dokonca i štruktúru a čo je impozantné? Testovanú batériu, ktorú Li-Ion články nabíjali zhruba 60 minút, dokázal sodíkový článok nabiť za neuveriteľných 6 minút. Táto technológia by svoje miesto mohla nájsť aj vo svete elektromobilov a všeobecne vo veľkom množstve bežných lítiových akumulátorov.
Jedno obmedzenie
Jedinou nevýhodou, ktorú musia vedci ešte odstrániť (odhad do 2 rokov), je skladovacia kapacita takejto batérie. Je potrebné navýšiť výkon. I keď sa batéria nabije rýchlo, energiu neudrží tak dlhú dobu ako Li-Ion akumulátor. Práve experimenty a efektívne navrhovanie materiálov však spoločnosti NITech môže priniesť prelomový krok vo svete uchovávania elektrickej energie.