OFF
ON
Boxed
Smartfón nabitý za 6 minút? Čoskoro realita

Smartfón nabitý za 6 minút? Čoskoro realita

Svet technológií je fascinujúcim dôkazom toho, že lenivosť je jedna z najlepších ľudských vlastností. A to z jednoduchého dôvodu. Preto, aby sme si uľahčili život a nemuseli sa príliš hýbať, sme však schopní ochotne pohnúť mozgovými závitmi. A aj preto je to zaujímavý objav, ktorý uvíta možno väčšina z nás. Predstavte si, že váš smartfón nebude na nabíjačke 60 minút, dokonca ani 30 minút, ale iba po dobu krátkych 6 minút.

Lítium-iónové batérie, tzv. Li-Ion batérie sú dnes najviac používaným zdrojom napájania mnohých elektronických zariadení. A práve v tomto smere sa čoskoro môže udiať jedna závratná zmena. Lítium je alkalický kov, ktorého zdroj je pomerne obmedzený a zároveň jeho následná recyklácia či likvidácia je pomerne nákladná. Lítiové články a akumulátory sú však perfektným zdrojom pre uchovanie elektrickej energie. Avšak práve slabiny Li-Ion batérie podľa mnohých spôsobili, že elektromobily u ľudí neboli prijaté tak, ako vývojári očakávali. Dôvodom je predovšetkým doba nabíjania elektromobilov (8, 10 až 12 hodín).

Si-Ion alebo sodíkové batérie

Práve sódium-ión by sa čoskoro mohol stať alternatívou lítia. Dôvod je ten, že ide o lacnejšiu a dostupnejšiu surovinu, ktorá má podobný vzhľad ako lítium a zároveň má veľmi podobné, no predsa čiastočne odlišné chemické vlastnosti.

Ani sodík však nie je úplne ideálnym. Problém je, že sodík je ťažší. Preto nie je úplne jednoduché nahradiť ním lítium. Vedci zo spoločnosti NITech pracujú približne so 4300 zlúčeninami sodíku a snažia sa vytvoriť vysokovýkonnú štruktúru, ktorá tento problém vyrieši. Jednou z takých by mala byť zlúčenina s označením Na2V3O7.

Nabitie za 6 minút

Na2V3O7 má správny výkon a dokonca i štruktúru a čo je impozantné? Testovanú batériu, ktorú Li-Ion články nabíjali zhruba 60 minút, dokázal sodíkový článok nabiť za neuveriteľných 6 minút. Táto technológia by svoje miesto mohla nájsť aj vo svete elektromobilov a všeobecne vo veľkom množstve bežných lítiových akumulátorov.

Jedno obmedzenie

Jedinou nevýhodou, ktorú musia vedci ešte odstrániť (odhad do 2 rokov), je skladovacia kapacita takejto batérie. Je potrebné navýšiť výkon. I keď sa batéria nabije rýchlo, energiu neudrží tak dlhú dobu ako Li-Ion akumulátor. Práve experimenty a efektívne navrhovanie materiálov však spoločnosti NITech môže priniesť prelomový krok vo svete uchovávania elektrickej energie.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..