OFF
ON
Boxed
Solárne parkoviská ponúkajú riešenie pre budúcnosť

Solárne parkoviská ponúkajú riešenie pre budúcnosť

Počuli ste už o solárnych parkoviskách? V USA sa touto myšlienkou začalo zapodievať niekoľko desiatok firiem, ktoré vidia v slnečnej energii a jej využití skutočne vysoký potenciál. V amerických mestách priemerne 40 – 50 percent tvoria chodníky, cesty a parkovacie plochy. Asfalt, resp. povrch na týchto miestach absorbuje obrovské množstvo slnečného svetla, ktoré je úplne nevyužité. Riešením môžu byť solárne parkoviská.

Kalifornia je štátom, ktorý aj vďaka svojmu podnebiu vidí v solárnej energii svetlú budúcnosť. Už dnes ide v USA o štát, ktorý získava väčšinu elektrickej energie práve vďaka solárnym panelom. Práve tu prišli aj s myšlienkou, že solárne parkoviská môžu byť skutočne inovatívnym riešením. Zároveň zvýšia i komfort pre majiteľov áut.

Zachránia úrodnú pôdu

V Európe i vo svete je vo zvyku stavať solárne elektrárne často na úrodných pôdach, na úpätí kopcov či pláňach, kde absorbujú množstvo slnečného svitu. Rakúsko, Francúzsko či Španielsko sú národmi, ktoré preferujú solárne elektrárne vo vysokej miere. Avšak, za cenu toho, že ubúdajú stovky až tisícky hektárov úrodnej pôdy.

Prečítajte si aj: Revolučné pneumatiky Michelin Uptis + VIDEO

Vytvárať priestor pre výrobu solárnej energie pritom nemusíme cieliť mimo miest, ale priamo do nich. Strechy vysokých budov, železničných staníc, autobusových nástupíšť, zastávok alebo parkovacie miesta na parkoviskách pred supermarketmi či nákupnými centrami, alebo štadiónmi. Celá táto plocha má potenciál vyrábať tisícky megawattov elektrickej energie. Navyše takéto parkoviská poslúžia i v prípade narastajúceho trendu elektrifikácie automobilového priemyslu a dobíjania elektromobilov.

Problémom sú financie

Bolo by omnoho jednoduchšie pre nás i našu planétu, keby ekológia nebola oblasťou, kde sa snažíme zbohatnúť, ale naozaj planéte pomôcť. Budovať solárne parkoviská a solárne elektrárne je naďalej veľmi nákladné a podpora je v skutku mizivá. Možno vám štát prispeje na elektrické auto, no pri projektoch investorov ide o omnoho vyššie investície, ktoré musia vynakladať.

Množstvo inžinierov sa snaží prichádzať s riešeniami, ktoré by celý systém budovania solárnych pointov uľahčili. Týmto tempom je totiž prírastok čistej solárnej energie príliš malý.

V budúcnosti sa tak možno dočkáme podobných ekologických a praktických riešení aj u nás na Slovensku. Hoci, ešte to zrejme nejaký čas potrvá.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..