OFF
ON
Boxed
Stále ti chýbajú peniaze? Vieme ako to zmeniť!

Stále ti chýbajú peniaze? Vieme ako to zmeniť!

Finančná gramotnosť je v poslednom čase dosť často skloňovaným slovným spojením. Rozumieť peniazom a vedieť s nimi hospodáriť je dôležité. Ak si myslíš, že hospodáriť znamená investovať do nehnuteľností, drahých kovov či obchodovať na burze, a že teda vedieť ako narábať s financiami je dôležité len pre tých, čo ich majú, veľmi sa mýliš. Prinášame ti pár praktických rád, ktoré ti pomôžu vyriešiť permanentný prievan v peňaženke alebo na účte.

1. Vyskakuj len do hrúbky svojej peňaženky. Stará pravda, ktorá nie je výsledkom ekonomických štúdií, ale jednouchého sedliackeho rozumu. Dôležité je vedieť upraviť si svoj životný štýl a výdaje tak, aby ste sa nezadlžovali. Ak už týždeň pred výplatou, zíva tvoja peňaženka prázdnotou, je načase zamyslieť sa nad tým, či by nebolo správne si sem tam nejakú kávičku, večeru v reštaurácii alebo značkový kus oblečenia odpustiť.

2. Plánuj. Ak plánuje štát a veľké koncerny, prečo by si to nerobil aj ty. Každý mesiac si naplánuj, koľko a za čo si ochotný minúť. Tento plán striktne dodržiavaj a núdza na konci mesiaca ťa viac neprekvapí.

3. Spor. Čím skôr sa naučíš odkladať si peniaze, tým lepšie. Vždy by si si mali tvoriť aspoň malú finančnú rezervu, ktorá pokryje nepredvídané náklady, s ktorými si vo svojom pláne nerátal.

4. Dodržuj zásadu štyroch štvrtín. Zásada udržiavania tvojho rozpočtu v zdravej kondícii hovorí, že svoje príjmy by si mal deliť na štyri štvrtiny. Jednu štvrtinu by si mal dať na bývanie, druhú si odložiť a tretiu a štvrtú minúť na bežné výdaje.

5. Nespor bezcieľne. Sporiť, znamená myslieť na budúcnosť. I keď sa ti zdá, že máš ešte kopu času, s odkladaním peňazí na kúpu bytu, či založenie rodiny by si mal začať čím skôr. Ide o nákladné záležitosti a každá koruna sa ráta, ako sa vraví. I keď sa ti teraz zdá, že ušetríš len malé sumy, podstatné je, že sa k svojmu cieľu stále približuješ. Navyše, je potrebné si uvedomiť, že s konkrétnym cieľom pred očami, pôjde odriekanie ľahšie.

6. Vybav si trvalý príkaz. Najlepším spôsobom ako ušetriť, je vybaviť si v banke trvalý príkaz, ktorým sa ti bude hneď na začiatku mesiaca odpisovať tebou zadaná suma, ktorú by si rád ušetril. Vyvoláš tak psychologický efekt, ktorý ťa bude nútiť minúť len to, čo ti zostalo na účte a zvyšku sa nedotýkať. Fakt to pomáha!

mam1

Autor

Co-founder projektu zdolahore.sk, freelancer píšuci o všetkom zaujímavom a podnetnom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..