Strážovské vrchy sa geograficky radia do Fatransko-tatranskej oblasti. Chránená krajinná oblasť Strážovských vrchov sa rozprestiera na rozhraní západného a stredného Slovenska. Celková rozloha územia je viac ako 900 km2 a najvyšším vrchom je práve Strážov.
Strážov je súčasťou Zliechovskej hornatiny a týči sa až do výšky 1 213,3 m. n. m. Vrch je súčasťou národnej prírodnej rezervácie. Trasa, ktorou sa dostanete k vrcholu môže byť rôzna v závislosti od miesta, z ktorého vyrazíte. Turistické chodníky vedú z obcí Čičmany, Zliechov a Pružina, resp. Priedhorie. Zorientovať sa v turistických značkách pri výstupe na Strážov nie je vôbec náročné, stačí si preto vybrať.
Prečítajte si aj: Chopok, legenda Nízkych Tatier, ktorá ukrýva podstatu energie
Najbežnejšou trasou je práve tá, ktorá sa začína na Priedhorí. Smerom od Priedhoria započnete váš výstup po asfaltovej ceste, kde uvidíte množstvo táborísk, ktoré turisti radi využívajú na stanovanie. Vyššie po ceste sa už autom nedostane kvôli zákazu, keďže ide o chránenú krajinnú oblasť. Smerom hore vás bude po ľavej strane neustále sprevádzať zvuk Strážovského potoka. Zvuk žblnkajúcej vody vás bude upokojovať a vyvolávať vo vás pocit skutočného súžitia s prírodou. Po pravej ruke zasa uvidíte starý lom, kde sa ťažil kameň, čoho dôkazom sú vysoké skalné bralá.
Asfaltka zmizne a zrazu vám Strážov otvára svoju náruč dokorán, kde je priestor iba pre Strážovský potok, turistický chodník a nedotknutú prírodu. Tu sa všetko začína. Žiadna jednoduchá prechádzka vás ale nečaká. Po trase vás môže zaujať dnes už neudržiavaná chata Červíkova, ktorú uzriete po pravej strane. Podvečer by sa tu dal nakrúcať kvalitný horor, no cesta ide ďalej. Neskôr objavíte malé strážovské lúky a kŕmidlá pre lesnú zver.
Prudšie stúpanie, ktoré dá zabrať sa začína smerom na Medvediu skalu. Tam sa nachádza legendárna, dnes už schátraná chata na Belkáne, ako sa jej za socializmu zvyklo vravievať. Z rozprávania skôr narodených je známe, že k chate sa vyvážali staré kone, ktoré sa využívali ako lákadlo na medvede. Nemci sem chodievali poľovať práve kvôli medvedím trofejám. Hriech by bol, ak by ste si na Medvedej skale nevychutnali očarujúci výhľad. Mnohí turisti ho považujú za jeden z najkrajších vôbec. Pri tomto výhľade vám skutočne stačí pár minút na to, aby ste pochopili, že to úsilie vyšliapať hore stálo za to. Energia okolitej prírody vás doslova dobíja.
Ešte pred chatou môžete zísť z chodníčka (nemali by ste) a obzrieť si Strážovské vodopády, ku ktorým ale bližšie chodník nevedie. Vodopády sú totiž pod územnou ochranou národnej prírodnej rezervácie Strážov. Sú chránene najvyšším stupňom ochrany. Toto pravidlo rešpektujte. Vodopády si však mimo trasu môžete pozrieť zhora, no bližšie sa aj tak nedostanete.
Prečítajte si aj: Strážov je vrchom, ktorý prináša zážitok i emócie
Po ďalšom ťažkom stúpaní natrafíte na prameň Strážovského potoka. Ak ste smädný, je to posledná šanca, kde si nabrať zásoby pitnej vody. Od tohto bodu sa terén zvažuje. Následne sa objaví väčšie prevýšenie a ak ho zdoláte, rezkým krokom dvoma strážovskými lúkami sa dostanete na vytúžený vrchol. Zdola – hore to nejakú dobu potrvá, no ako na dlani sa vám naskytne pohľad, ktorý zapáli srdce každého milovníka prírody a turistiky. Zabudnete na hluk mesta, nepokoj či stres a vnímate iba ducha tohto miesta. Ticho a samota je váš jediný spoločník. V tomto okamihu si vás Strážov stráži ako oko v hlave a získava si vaše srdce kúsok po kúsku.
POZOR! Na našej prírode, lesoch a horách nám záleží. Pri túrach skrz slovenskú prírodu sme si nemohli nevšimnúť, že odlesňovanie našich hôr a devastácia prírody sú krutou realitou. Ak chcete aj vy bojovať za záchranu našich lesov a zastaviť bezohľadný výrub stromov, navštívte stránku Mysmeles.sk a dozviete sa viac. Ďakujeme.
Autor: Denis Ruščák
Foto: Kristián Vrábel